Amerika se nikdy nedozví jména všech obětí teroristických útoků z minulého týdne! Ze dvou stovek doposud objevených mrtvých těl je identifikováno pouze 135 obětí, ze sutin vytáhli záchranáři části dalších 85 těl.
Čím hlouběji v troskách postupují, tím menší části lidských těl nacházejí. Některá jsou v takovém stavu, že ani špičkové vědecké metody nepomohou. Lidé v horních patrech mrakodrapů a pasažéři smrtících letadel se totiž krátce po strašlivém nárazu prakticky vypařili. Přesto specialisté doufají, že s pomocí DNA (deoxyribonukleová kyselina, která je nositelkou dědičných informací) a dalších identifikačních metod zjistí totožnost co největšího počtu osob zavalených troskami newyorských »dvojčat«. I proto příbuzní obětí začínají schraňovat zubní kartáčky, holicí strojky či vlasy svých blízkých. Doufají, že díky nim se o osudu svých drahých dozvědí víc.
Prakticky nemožná bude podle specialistů identifikace pasažérů letadel, která narazila do WTC. "Náraz ve vysoké rychlosti, v případě letadla to mohlo být přes pět set kilometrů v hodině, znamená pro člověka okamžitou smrt a navíc velkou devastaci jeho těla," řekl Blesku Jan Škoula z pražské Záchranné služby. Náraz letadla je podle leteckých odborníků o to strašnější, že na rozdíl od automobilu nemá žádné deformační zóny. Navíc to, co uvnitř letadla nezničí samotný náraz, totálně spálí následný výbuch leteckého paliva. V případě boeingů, které narazily do WTC, to bylo několik tun leteckého benzínu kerosin, jehož hoření znamená peklo o teplotě 1000 stupňů. "Pokud dojde k výbuchu, pak se v obrovském žáru, který vznikne, lidské tělo prakticky vypaří," míní Škoula.
Podle nejskromnějších odhadů se v ohnivém pekle, které zachvátilo obě věže WTC, doslova vypařily nebo spekly na škvarek stovky lidí. Nemohou být v žádném případě identifikováni a pozůstalí tedy nedostanou ani úmrtní listy," tvrdí američtí lékaři. Většina pozůstalých tak do hrobů uloží jenom prázdné rakve...
Prakticky jedinou možností, jak některé oběti identifikovat, tak zůstává srovnání vzorků DNA z tkání nalezených v troskách se vzorky DNA jejich příbuzných nebo z jejich osobních věcí. "Vzorek DNA lze získat z jakékoli lidské buňky, ale k jeho odebrání je potřeba měkká tkáň," potvrdil Blesku Čestmír Vlček z Ústavu molekulární genetiky AVČR. Jak ovšem dodal, vzorek nelze získat z totálně shořelé tkáně nebo tkáně napadené hnilobným procesem. I to je další důvod, proč záchranáře tlačí čas při vyprošťování těl obětí.
Americkým odborníkům se proto začínají scházet stovky zubních kartáčků, holicích strojků a dalších osobních potřeb, z nichž by bylo možno odebrat vzorky DNA pro porovnání se zbytky tkání nalezených pod tunami trosek. "Na všechny ty osobní potřeby je strašný pohled. Připomíná to válku," řekl se slzami v očích jeden z newyorských záchranářů.
"Od amerických kolegů víme, že budou použity všechny dostupné metody kriminalistiky i soudního lékařství," řekl Blesku ředitel pražského Kriminalistického ústavu Jaroslav Hlaváček. Dodal, že jeho ústav je v případě potřeby připraven dát při identifikaci obětí k dispozici nejen tým svých specialistů, ale i svoje laboratorní kapacity.
"Musíte být připraveni na všechno," varoval pozůstalé po obětech ze Světového obchodního centra newyorský starosta Rudolph Guiliani. Potvrdil tak slova hlavního patologa státu New York Michaela Badena. "Ani s nejdokonalejšími testy, které současné znalosti umožňují, není možné všechny oběti identifikovat," uvedl Baden. Těla více než 5 tisíc lidí byla zasypána 450 tisíci tunami materiálu. "Identifikace kusů těl, které jsou nacházeny, bude trvat celé měsíce. Počítáme s tím, že do Vánoc nebudeme s prací hotovi," podotýká Baden. Experti předpokládají, že denně bude možné provádět 300 - 700 DNA analýz tkání.
Bude koho pohřbít?

(autor: )
Zpět
na
Ani pomocí nejmodernějších metod se mnoho obětí teroristických útoků nepodaří nikdy identifikovat. Stovky lidí se v ohromném žáru doslova vypařily, u jiných snad pomůžou testy DNA.