Období Vánoc, období půjček! Vánoční svátky nejsou jen svátky klidu a pohody, ale také obdobím dluhů. Kvůli vánočním dárkům se totiž zadluží až milion Čechů. Výše dluhu určeného na nákup dárků je 7869 korun! Částka podle deníku Aha! vyplývá z průzkumu agentury AISA.

Dárky ale půjčování nekončí. Nějaký dluh má téměř každý dospělý Čech.  České domácnosti celkem dluží 1,387 bilionu korun, což je o 87 miliard více než pře rokem. „Češi chtějí slavit bohaté Vánoce a především svým dětem pořídit mnoho dárků. Často ovšem za cenu zadlužení nebo následných problémů s běžnými výdaji,“ říká Markéta Kolářová, mluvčí společnosti Kruk deníku Aha!.

Odborníci však před vánočními půjčkami varují. Lidé jsou zranitelnější. Půjčují si i utrácejí bez rozmyslu, a snadno tak spadnou do dluhové pasti. Pomoc přináší nový zákon o spotřebitelském úvěru, není ale všemocný. Sebelepší zákona totiž zdravý rozum nenahradí. Je lepší mít chudší svátky a klid. Češi toužící po půjčce se snadno lapí do pasti zdánlivě výhodné nabídky.

3 peněžní triky:

  • Bonusová

Poskytovatelé úvěry často nabízejí různé bonusy, jako jsou například odměny za řádné splácení. „Podmínky nároků na tyto výhody bývají velice přísné, v některých případech až absurdní,“ upozorňuje Ondřej Hák z Equa bank deník Aha!. Pokud se totiž dlužník zpozdí se splácením jen o jediný den, šanci na bonus ztrácí. „Záměrem je snaha, aby klient splácel svůj závazek co možná nejdelší dobu,“ vysvětluje Hák. Navíc mívá půjčka s bonusem vyšší měsíční splátky než za bez odměn. „To je dáno tím, že daný bonus musí být uhrazen klientem během splácení, a proto je započítán do pravidelné měsíční splátky," dodává Hák.

  • S hotovostí

Problém bývá i s půjčkou „na ruku“. „Velkou obezřetnost je potřeba mít u půjček v hotovosti. Automaticky se totiž zavazujete ke splácení v hotovosti, což může někomu následně způsobovat problémy,“ varuje Štěpán Mika, ředitel vzdělávacího institut CEMI deníku Aha!. Podle něj už byl zaznamenán případ, kdy poskytovatel hotovostních peněz požadoval zaplacení jednorázového poplatky ve výši deseti tisíc korun. Navíc, tento poplatek nebyl zahrnut do RPSN a spotřebitel tedy vlastně předem nevěděl, kolik přeplatí.

  • S akčními úroky

Populární pastí je i odměna ve formě vrácení několika posledních splátek. Úroková sazba totiž odpovídá počtu splátek až po přiznání bonusu. „Riziko spočívá v tom, že spotřebitel může nevědomky porušit podmínky smlouvy a následně o danou slibovanou garanci vrácení splátek či jiný bonus přijít. V konečném důsledku se spotřebiteli půjčka dramaticky prodraží, protože přeplatí více, než kolik by odpovídalo slibované úrokoví sazbě,“ dodává Štěpán Mika deníku Aha!.

 7 důležitých rad

  1. Nekývněte na první nabídku. Porovnejte několik možností.
  2. Před podpisem si smlouvu důkladně prostudujte.
  3. Porovnávejte nejen úroky, ale především RPSN. Ze zákona musí být uvedeno u každé půjčky.
  4. Pokud něčemu nerozumíte, ptejte se. Když nerozumíte ani potom, nic nepodepisujte.
  5. Nepůjčujte si na splácení předchozích půjček.
  6. Nenechávejte problémy »vyhnít«. Pokud nemáte na splátky, zkuste se s věřitelem domluvit.
  7. Zdarma vám v těžké situaci poradí v neziskových poradnách. Využít můžete např. Poradnu při finanční tísni. Na její Zelenou linku (800 722 722) je možné volat každé pondělí. E-mailová adresa je poradna@financnitisen.cz.

Fotogalerie
3 fotografie