Nárůst počtu mladých lidí, kterým se z domova nechce, je celoevropským trendem. Jak ukázal výzkum Eurostatu, skoro polovina Evropanů ve věku 18-29 let žije u rodičů. Největšími mamánky jsou překvapivě naši nejbližší sousedé – Slováci. O mnoho samostatnější však nejsou ani Češi. Zatímco v roce 2005 jich ve věku 25 až 29 let bydlelo s rodiči 37,1%, v roce 2012 to už byla téměř polovina, přesně 48,6%. Přitom více jak polovina mladých lidí žijících u rodičů je zaměstnaná. Měsíční výdělek absolventů vysokých a hlavně středních škol však často stačí pouze na zaplacení nájmu a na ostatní výdaje už mnoho peněz mladým nezbývá.

Za pohodlí se platí

Na jednu stranu může být soužití potomka a rodičů oboustranně výhodné. Když mladý člověk vydělává, může rodičům přispět na nájem a chod domácnosti, což ho stojí méně, něž kdyby si platil vlastní byt či podnájem. O nic se nemusí starat, v mamahotelu má o jídlo i další servis postaráno. Jenže soužití dvou generací může přinášet oběma stranám nemalou spoustu problémů. Za pohodlí platí mladý člověk jistou ztrátou soukromí, svobody a samostatnosti. Svým způsobem pořád zůstává dítětem!

Prospořte se k samostatnosti

Způsoby, jak se osamostatnit, jsou různé. Někomu může vyhovovat levný podnájem, jiný zas raději vloží peníze do vlastnictví bytu. Ceny bytů se liší podle okresů: ty nejlevnější se najdou v okrese Chomutov, ty nejdražší zase v Praze. Cena bytu 1 + 1 se tak může pohybovat v poměrně široké škále od 200 tisíc korun až po 2 miliony korun. V každém případě je stavební spoření stále nejvýhodnějším řešením, jak potřebné peníze získat. O jeho oblibě svědčí fakt, že Česko je za Rakouskem na druhém místě v rozšíření stavebního spoření. V Rakousku má stavební spoření 60 procent populace, v Česku je to 39 procent. A zájem Čechů o nové smlouvy o stavebním spoření roste. Stavební spořitelny letos do konce května uzavřely přes 321 000 smluv, ve stejném období loni to bylo o 108 000 smluv méně.

Mezi největší přednosti stavebka patří jak roční státní podpora ve výši 2000 Kč, tak výhodnější úrok než u běžných spořících produktů, ale i možnost vzít si úvěr na bydlení. „Při pravidelném spoření mohou naši klienti získat nejvyšší roční výnos z vkladů na trhu stavebního spoření, a to ve výši až 5,4 % ročně včetně státní podpory,“ uvedl Rostislav Trávníček, generální ředitel Českomoravské stavební spořitelny. Podle něj by si tak mladí měli už od první výplaty z brigády vytvářet finanční rezervu do budoucna. Ta může posloužit ve chvíli, kdy je potřeba zaplatit pronájem, vybavení, opravu nebo koupi bydlení.

Pokud klient spořitelny spoří již dva roky a má naspořeno minimálně 40 % z cílové částky, může získat výhodný úvěr na výdaje spojené s bydlením. „Potěší je zejména pevná roční úroková sazba 2,95 %,“ upřesnil Trávníček. Kromě toho mohou mladí lidé do 36 let využít programu, který nabízí Státní fond rozvoje bydlení a zažádat si o úvěr 150 000 Kč na opravy v bytě nebo domě s 2 procentní úrokovou sazbou a měsíční splátkou 1 380 Kč.