Smyslem této „zkoušky ohněm“ je zjistit, zda mají jednotlivé instituce dostatečný kapitál na to, aby zvládly i ty největší problémy.

Banky, které budou potřebovat nový kapitál, budou mít šest měsíců na to, aby si ho zajistili v soukromé sféře. Pokud se jim to nepodaří, budou moci žádat o peníze z vládního programu, v němž bylo pro tyto účely vyčleněno 700 miliard dolarů.

Vládní činitelé však podle agentury AP konkrétně neuvedli, kterých bank se zátěžová zkouška bude týkat. Podle kritérií, které ministerstvo financí nastínilo, ale bude muset zkoušku absolvovat například Citigroup, Bank of America, JPMorgan Chase & Co nebo Wells Fargo.

Všech 19 největších bank, na které se požadavky vztahují, drží zhruba dvě třetiny aktiv, jimiž finanční sektor v USA disponuje.

Banky a finanční instituce, které budou chtít získat další zdroje financování, budou muset například ukázat, jak těmito penězi podpoří úvěrovou aktivitu. Vládě jde totiž především o to, aby finanční ústavy opět začaly poskytovat úvěry. Plány bank pak budou zveřejněny.