A zaznamenal úspěch, plyn by v nejbližších dnech mohl znovu přitékat do Evropy. Kvůli přerušení dodávek už Maďarsko podalo žalobu. Není se co divit, umrzlo tam totiž deset lidí.

Z Kyjeva, kde jednal v pátek, přivezl včera do Moskvy Topolánek jasný vzkaz: "Signalizoval jsem ukrajinskému vedení, že v regionu budu tak dlouho, dokud plyn nepoteče," řekl Topolánek svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Tvrdé vyjednávání nakonec přineslo ovoce: byla podepsána dohoda o rozmístění ruských pozorovatelů toku plynu na Ukrajině, kterou Moskva obnovení dodávek podmiňovala. S tou se pak Topolánek vydal zpět do Kyjeva. V nejbližších dnech by tak plyn mohl znovu začít přes Ukrajinu proudit do Evropy.

Kvůli přerušení dodávek ale už padla první žaloba. Maďarsko u Evropského soudu zažalovalo ukrajinský Naftogaz a náhradu škody vyčíslilo minimálně na 600 milionů korun. V zemi už umrzlo v bytech 10 lidí.

S plynem vypomáhá Slovensku třemi miliony kubíky denně Česko. Zásoby ale Slovákům vystačí na 15 dní, a tak se rozhodli opět spustit druhý blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

Jak pomáháme Slovákům
Tři miliony kubíků plynu z předávacích stanic u hranice s Německem určených Slovensku si vezme Česko. Stejné množství ze zásobníku Láb na Slovensku, určených ČR, si Slováci nechají.

Zásobníky plynu v republice
■ V Česku je 6 zásobníků zemního plynu, které vznikly z bývalých štol nebo vytěžených ložisek ropy. Jsou ve Středočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.
■ Aktuálně v nich je 2,1 miliardy metrů krychlových plynu a denně se z nich odčerpá 35 milionů metrů krychlových. Zásoby z nich by měly vystačit na 40 dní.
■ Severní cestou přitéká plyn z Norska v objemu 20 milionů kubíků