Na českém trhu stále přítomna
Lichva je v Česku kvalifikovaná jako trestný čin a její hlavní charakteristikou je zneužití tísně dlužníka. Přesto ještě donedávna působilo až 50 tisíc poskytovatelů půjček na českém trhu a někteří z nich se mohli dopouštět lichvy. Svědčí také o tom počet společností, které se věnovaly byznysu s lidskou chudobou a které bohatly tak, že prostřednictvím nevýhodných smluv nejen připravily dlužníka o veškerý majetek, ale zároveň ho uvrhly do exekuce. A vzhledem k nevýhodným smlouvám dlužníkům narostl dluh na takovou úroveň, že ho nemohou splatit.
Zákonodárci se na tento problém postupně zaměřili a začali jednat. „Od roku 2014 je pojem lichvy zanesen do občanského zákona, který rozšířil smysl lichvy za hranice přehnaně vysokých úroků u půjček tak, jak byla do té doby nejčastěji vnímána,“ uvedla Veronika Benešová, manažerka nezajištěných úvěrů z České spořitelny v Poradně k půjčkám.
Jak se tedy lichva definuje? „Podle § 1796 nového občanského zákoníku (NOZ) je z titulu lichvy neplatná každá smlouva, při jejímž uzavření jedna strana zneužila tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení či lehkomyslnosti druhé strany za účelem získání plnění, jehož hodnota by byla vzhledem ke vzájemnému plnění v hrubém nepoměru,“ dodává. Lichváři tak mohli i u malého dluhu připravit dlužníka například o nemovitost.
Lichvu je ale velmi těžké dokázat, což také dokazují statistiky. V období 1998 – 2014 bylo odsouzeno za lichvu jen 36 lidí, což bylo 27 procent všech stíhaných. Než strávit na soudech často i několik let a platit desítky tisíc za právní zastoupení, je nejlepší těmto situacím předcházet. Podívejte se na ukazatele, prostřednictvím kterých poznáte lichváře.
Jak poznat lichváře? |
|
Rádi byste se dozvěděli více rad a tipů, jak nenaletět podvodníkům? Čtěte zde.