Náročná elektrovýbava moderního vozidla a výkonnější baterie zároveň vyžadují sofistikovanější přístup. Máte-li v autě „bezúdržbovou“ baterii, není nutné a často ani možné kontrolovat hladinu elektrolytu. To ale neznamená, že na ni máte rovnou zapomenout. Stejně jako dodržujete servisní intervaly výměny oleje, je nutné se také jednou za čas postarat o baterii. Dokonalé nabití obnoví kapacitu a výrazně prodlužuje její životnost. Dobrá nabíječka by tak dnes měla patřit do povinné výbavy každého řidiče. 

KDO NABIJE, TEN JEDE

Říkáte si: Nikdy jsem nedobíjel, tak proč bych měl začínat? Na rady o dobíjení si samozřejmě vzpomene každý, až když je pozdě. Ze statistik německé asistenční služby vyplývá, že 33 % výjezdů je k automobilu s akumulátorem ve špatné kondici. Pokud vás baterie ještě nenechala ve štychu, jedině dobře! Ale pokud budete akumulátor řádně dobíjet, snížíte riziko nenastartování na minimum, a navíc prodloužíte jeho životnost na dvojnásobek.

Většina motoristů má za to, že teplo je pro baterie lepší než zima. Ale není tomu tak! Teplo podstatně ovlivňuje životnost baterie: s vyšší teplotou se totiž zvyšuje samovybíjení. Než vyrazíte autem na letní dovolenou, nezapomeňte na to!

Autor: Shutterstock

Pomůže jen správná údržba

Pojem „bezúdržbová“ je pro olověnou baterii velmi zavádějící. Každá baterie vyžaduje čas od času správnou péči v podobě dobíjení či přímo rekondice. K tomuto účelu je nutné zvolit vhodný typ přístroje, který bude splňovat několik zásadních požadavků:

Bezpečnost - Přístroj by měl mít ochranu proti přepólování a zkratu. Takové nabíječky pak lze beze strachu připojit přímo k akumulátoru, aniž byste ho museli odpojit od systému vozu.

Nabíjecí režim v sobě spojuje dvě základní podmínky. Je to rychlost nabíjení a zároveň šetrnost vůči nabíjené baterii. V současnosti jsou nejprodávanější takzvané „chytré nabíječky“ opatřené mikroprocesorem.

Doplňkové funkce - Kvalitní dobití je samozřejmě základ, avšak existují i další možnosti. Třeba udržovací reži. S minimálním požadavkem energie si nabíječka baterii pravidelně kontroluje a v případě potřeby dobije do 100 % kapacity.

Akumulátor potřebuje údržbu celoročně

STAGNACE – delším nepoužíváním vozidla či jeho používáním na krátké vzdálenosti se stupeň nabití velmi rapidně snižuje.

STRATIFIKACE – jinak nazývaná též „vrstvení elektrolytu“ je poměrně komplikovaný proces, jehož popsání by vydalo na celý článek. Je to tak trochu daň za „bezúdržbovost“ baterie. Dokonce i běžným a zdravým provozem vozidla se u dna každého ze šesti článků vaší baterie usazuje hustší elektrolyt, řidší část (v extrémních případech téměř čistá voda) pak zůstává u hladiny. Pokud se nabíječkou tento stav pravidelně neřeší, nastává rychlá koroze desek.

SULFATACE – je procesem zrychleného stárnutí olověné baterie. V důsledku nedobíjení může k silné sulfataci dojít již v prvním měsíci používání!