Způsob odkazování
V současné zákonné úpravě se jedná o smlouvu, kterou zůstavitel s druhou stranou dohodl, že ji nebo třetí osobu povolává k určité části dědictví. Dědickou smlouvu mohou uzavřít zletilé, svéprávné osoby, a to pouze formou veřejné listiny, nejčastěji opět notářským zápisem.
Co je třeba dodžet
Při sepsání musí být jak zůstavitel, tak druhá smluvní strana přítomni osobně. Zastoupení na základě plné moci není možné, a to ani advokátem.
Smlouva může obsahovat podmínky obdobně jako závěť. Smlouva může být uzavřena za úplatu i bezúplatně.
Pokud jde o majetkový rozsah, lze dědickou smlouvou rozhodovat maximálně o 3/4 pozůstalosti. Zůstavitel může i s tímto majetkem za svého života libovolně nakládat - například jej pronajímat či spotřebovat. Pouze nesmí rozhodovat o majetku pro případ smrti či jej darovat tak, aby to bylo v rozporu s uzavřenou dědickou smlouvou.
Dědická smlouva mezi manželi
Manželé mohou také uzavřít standardní dědickou smlouvu, ale navíc i smlouvu, kde se povolávají navzájem. Dokonce mohou takovou smlouvu uzavřít i snoubenci, přičemž pro ně se stane smlouva účinnou, pokud uzavřou manželství. V případě rozvodu se nic neruší, pokud to není ve smlouvě výslovně sjednáno. Cestou, jak smlouvu zrušit, je proto možnost obrátit se na soud s návrhem, aby dědickou smlouvu zrušil. Ten návrhu ale nevyhoví, pokud směřuje proti tomu, kdo nezapříčinil rozvod manželství a s rozvodem nesouhlasil.