Zpět

500 tisíc na dřevo pro hokejového kouče Růžičku

500 tisíc na dřevo pro hokejového kouče Růžičku
500 tisíc na dřevo pro hokejového kouče Růžičku
Fotogalerie 33 fotografií

Směřoval k vrcholu kariéry. Dvakrát už českou hokejovou reprezentaci ke zlatu z mistrovství světa dovedl, teď to chtěl dokázat potřetí a navíc na domácím ledu (jako první od triumfu Sovětů v Moskvě 1986), na šampionátu konaném v pražské O2 areně. Třicet let poté, co v Praze slavně triumfoval jako hráč. V dokonalé pětileté zlaté trenérské lince: 2005 – Vídeň, 2010 – Kolín nad Rýnem… 2015 – Praha? Vladimír Růžička si k tomu skládal hvězdný tým, každý chtěl reprezentovat – před vlastními diváky a pod »zlatým« Růžou, co si přát víc?! Jenže 13. dubna dostal celý tenhle zlatý plán osudnou trhlinu. Sportovní redaktoři Blesku přišli s odhalením, které Růžičkovu gloriolu nedotknutelné ikony českého hokeje dokonale zbouralo…

Jen sedmnáct dnů před vhozením prvního buly světového šampionátu Blesk jako první informoval o skandální, tajně pořízené videonahrávce, kterou natočil Miroslav Palaščák, otec jednoho bývalého hráče pražské Slavie. Konfrontoval na ní Růžičku s tím, že mu přece dal půl milionu korun za to, že se ve Slavii „postará o budoucnost jeho syna“, ale mladý útočník se od něj ve skutečnosti žádné pořádné šance ani pomoci nedočkal. 

Chápete to? Já jen nejsem spokojenej s tím, co jsem dostal za těch pět set tisíc,“ zazlívá Palaščák senior Růžičkovi na nahrávce pořízenou skrytou kamerou při jejich schůzce v restauraci přímo na zimáku v Edenu, kde je Slavia doma. „Já jsem neříkal, že to bude tak, nebo tak. Já jsem vám garantoval, že tu bude trénovat,“ oponuje mu Růžička. 

Tohle je rána pod pás, že to video zveřejní teď, pár dnů před mistrovstvím světa,“ pronesl Růžička bezprostředně, kdy jsme mu nahrávku předložili. „Jako co jako?“ reaguje koktavě na jasný dotaz, jestli si peníze od Palaščáka vzal. „Tohle teď před mistrovstvím nechci řešit,“ ošíval se nepřístupně. 

Jenže tlak na něj, aby vše věrohodně objasnil, byl tak silný, že s vysvětlováním začal. A protože byl a je inženýrem přes kličky leda hokejové, každou větou se do věci zamotával víc a víc. „Růžičkovo tiskové prohlášení kulhá jako stoletá babička,“ konstatoval Blesk. 

Zásadní rozpory?

Na videu například Růžička hovořil o penězích jako o sponzorském daru, který se užil na novou posilovnu a kabinu, v prvním vyjádření pro Blesk zase říkal, že šlo o jeho osobní půjčku, kterou Palaščákovi v listopadu 2014 zase vrátil. Bezhotovostně. Z účtu manželky Evy. Jen slovu úplatek se vyhýbal jako čert kříži.

Tvrdil také, že peníze uložil v trezoru, o jehož existenci ovšem v klubu nikdo neměl ponětí, druhdy zase nebyl schopen vysvětlit, proč sponzorský dar neprošel účetnictvím klubu, proč nebyl zdaněn… Jeho vyjádření rovněž neladila s prohlášeními jeho kamaráda Jiřího Moučka, jenž v případu sloužil jako zprostředkovatel a kurýr. Věrohodně nevysvětlil zkrátka nic...  

Kategoricky odmítám, že bych se na úkor klubu obohatil, jednal jakkoliv nestandardně, či dokonce nezákonně,“ zdůrazňoval reprezentační kouč. „Když byla celá částka v listopadu 2014 bezhotovostní transakcí vrácena, považoval jsem celou věc za uzavřenou.“

Příliš ho nepodržel ani šéf Slavie Vladimír Pitter. „Jednalo se o osobní aktivity pana Růžičky, nikoliv klubu,“ podotkl a nevyloučil podání trestního oznámení. „Klub to velmi poškozuje. Přece si nikdo nemůže kupovat místo v sestavě!“ řekl Blesku rozezlený Pitter.

O kluka se postará...

To otec Palaščák, profesí podnikatel ve stavebnictví, byl v popisování celé věci konzistentnější. Trenéru Růžičkovi prý zaplatil dvakrát 250 000 korun, v letech 2012 a 2013. V obálce. Na dřevo. Z ruky do ruky. „Když synovi končil juniorský věk, bylo mi v klubu řečeno, tedy panem Růžičkou, že mu nebude prodloužena smlouva a že má jít místo hokeje do práce. V té době se kolem kluka už delší dobu motal Jiří Mouček, který slíbil, že pomůže a zkusíme to někam jinam. Nakonec přišel s tím, že mluvil s Vláďou Růžičkou a ten že řekl, že když dám 250 tisíc korun, tak se o kluka postará,“ vylíčil v prvním velkém rozhovoru pro Blesk.

 „Tvrdil, že to má jít na posilovnu, ale já si nedělal iluze. Kdyby to tak skutečně mělo být, tak by musel být přece zdroj peněz při platbách doložen nějakými dokumenty. Spíš myslím, že to jen říkal, aby nevypadal, že si ty peníze nechává. Já chtěl, aby to šlo na fakturu jako sponzorský dar, ale to bylo panem Moučkem kategoricky odmítnuto, že se to tak nedělá... Že to musím předat v hotovosti. Syn byl ve Slavii od přípravky… Neměl jsem moc na výběr, kdybych nezaplatil, kluk by v klubu skončil,“ opakoval s tím, že nemá co skrývat a bude vždy říkat to samé. „Tedy co je pravda a co jsem zažil,“ zdůraznil. 

Důvěra klubu

Případu se začala věnovat hospodářská kriminálka, vedení hokejového svazu začalo chtě nechtě řešit, zda má vůbec Růžička setrvat ve funkci kouče národního týmu. Když se ho ale zastali sami hráči v čele s největšími hvězdami Jágrem, Voráčkem či Plekancem, padlo rozhodnutí, že v tak šibeničním termínu se trenér měnit nebude.

„Vladimír Růžička má jako trenér národního mužstva naši plnou důvěru,“ stálo ve svazovém prohlášení. „Jednoznačnou prioritou svazu, trenéra Vladimíra Růžičky a realizačního týmu je úspěšné vystoupení reprezentace na domácím světovém šampionátu... V tomto zájmu se také svaz ani kouč Růžička k záležitosti nebudou až do skončení šampionátu nijak vyjadřovat.“

Růžička tak mistrovství světa 2015 ještě odkoučoval, avšak na medaili nedosáhl ani s Jágrem ve stále ještě vrcholné formě. Po nadějné čtvrtfinálové výhře nad silným Finskem už Češi v semifinále s později zlatou Kanadou ani duelu o bronz s podceňovanými Američany nedokázali vstřelit ani gól a před 15 tisíci smutnými fandy skončili na nepopulárním čtvrtém místě. 

Růžičkova budoucnost na reprezentační lavičce se tudíž řešila i dál, a když se zkraje června objevila svědectví dalších rodičů, že i od nich požadoval peníze za to, že se jejich děti prosadí ve Slavii, případně že vyřídí jejich umístění do jiných spřátelených klubů (např. Mostu, Brna), Růžička funkci trenéra nároďáku složil.

Zdůrazňuji, že jsem se nikdy nedopustil ničeho nezákonného, nebo dokonce trestného. Veškerá obvinění odmítám a budu se jim bránit tak, abych dosáhl úplného očištění svého jména. Rozhodl jsem se však, že nebudu členy výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje vystavovat nepříjemné povinnosti rozhodovat o mém setrvání u národního týmu, a proto ze své funkce odstupuji,“ napsal tehdy v prohlášení. „Zároveň tím získám čas na obranu proti všem lživým nařčením, která se v poslední době objevila, a do budoucna ušetřím český hokej a svaz negativního dopadu této pseudokauzy,“ avizoval boj. 

V jeho rámci dokonce v srpnu podal na Palaščáka trestní oznámení a obvinil ho z vydírání, policie ovšem případ brzy odložila pro nedostatek důkazů. V lednu 2016 naopak policie začala stíhat jeho, a to kvůli podezření ze zpronevěry. Obžaloba pro něj žádala až pět let vězení, v září ale vyvázl s peněžitým trestem 400 tisíc korun, který pokud by nezaplatil, měl si jít na 16 měsíců sednout za mříže. V base ale nikdy neskončil, asi tedy pokutu řádně uhradil. 

Fotogalerie
34 fotografií