Zpět

Smrt Karla Gotta, největšího českého zpěváka všech dob

Smrt Karla Gotta, největšího českého zpěváka všech dob
Smrt Karla Gotta, největšího českého zpěváka všech dob
Fotogalerie 57 fotografií

To ráno 2. října 2019 si bude asi pamatovat každý. Odešla legenda, kterou měl každý z nás hluboko pod kůží, a bylo samozřejmostí, že Gott s námi vždycky byl, je a bude. 

Že nás brzy opustí božský Kája bylo ale každému jasné už od června. Slavík moc dobře věděl, kolik má ještě času na pozemském světě, a tak se rozhodl oslavit osmdesátiny, které měl 14. července, s měsíčním předstihem. Na 21. června sezval na velkolepou oslavu svého jubilea do pražského Divadla na Jezerce své přátele a kolegy. Karel si narozeniny báječně užil. A i když mu už tehdy síly značně ubývaly, vydržel až do ranních hodin. Jako by si říkal: Tak takhle pohromadě vás vidím naposledy… A mnozí hosté to z něho samozřejmě vycítili…

Tvrdý střet s realitou

A pak přišla rána. Počátkem září si Slavík pozval domů Na Bertramku šéfredaktora Blesku Radka Laina. Chtěl učinit všem dohadům přítrž a rozhodl se být ke svým fanouškům co nejupřímnější. A tak deník Blesk přišel 12. září se zprávou, ze které každého zamrazilo. Byla prostá, ale děsivá: Karel Gott bojuje s akutní leukémií… Co k tomu dodat? Najednou bylo každému jasné, že ze zatím nesmrtelného Slavíka se stal člověk až moc smrtelný. Česku začalo být ouzko… 

A Karel Gott se k tomu postavil čelem. To samé prohlášení, které dal Blesku, umístil pár hodin poté i na svůj Facebook. 

Vážení příznivci,

deník Blesk mi položil konkrétní dotaz, který se týká mého zdravotního stavu. Ptali se na to, jestli se mi vrátila rakovina a jestli podstupuji léčbu. Abych předešel spekulacím, rozhodl jsem se na jejich dotaz odpovědět a cítím potřebu sdělit svou situaci i vám. Nechtěl jsem vás zatěžovat svými problémy, nejsem ten, který by o svém soukromí, zvláště zdraví, veřejně sám mluvil a nechával se tak litovat. Se svou nemocí jsem se chtěl díky špičkovému týmu prof. Trněného vypořádat sám, po boku své manželky a svých nejbližších.

Před 4 lety jsem pro agresivní nádor podstoupil velmi intenzivní léčbu, která vedla k jeho úplnému vymizení. Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu. Přes několik druhů léčby přešlo bohužel toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukémii. Podstupuji ambulantní léčbu a dojíždím do nemocnice na kontroly, v rámci kterých lékaři sledují můj celkový zdravotní stav. Prosím zejména bulvární média o respektování našeho rodinného soukromí. Věřím, že nám média nebudou denně v patách a nebudou na nás pořádat hon, což by mohlo přitížit nejen mému stavu, ale zejména psychice mých nezletilých dcer.

Jsem rád, že mohu být doma v kruhu rodiny. Právě dokončuji svou autobiografii, která nakonec vyjde až zpočátku jara příštího roku. Před pár dny jsme dotočili záběry pro celovečerní dokumentární film o mém životě a přidávám i fotografii, která vznikla při natáčení.

Váš Karel

Video
délka: 01:34:31.04
Video se připravuje ...

CELÝ ZÁZNAM: Zádušní mše za Karla Gotta (†80): Obřad plný slz hvězd Česká televize

Každý z toho pochopil, že božského Káju už nebudeme mít dlouho. Každý si ale v koutku své duše přál, aby to bylo ještě zítra, ještě pozítří, ještě za měsíc, dva, nejlépe rok! A nejlíp vůbec nikdy.

Tak jako dal ale Bůh Karlu Gottovi velký dar v podobě báječného, závratně úspěšného a šťastného života, do kterého by se vešlo minimálně životů dalších deset, tak mu už nedal ani měsíc navíc. Prvního října vše ukončil. A zřejmě byl milostiv i tentokrát, protože nechtěl, aby se Karel trápil.

Slavíkův odchod

 „Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott,“ oznámila ve středu 2. října v 10.14 oficiálně Česká tisková kancelář.

Jako by Česko na chvíli zamrzlo. Ve stejný čas rozeslané komuniké ovdovělé Ivany Gottové černé zprávě dávalo punc nezvratnosti: „S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera krátce před půlnocí po těžké a dlouhé nemoci opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny.“

To, co si nikdo nechtěl připustit, se stalo skutečností. Trvalo dlouhé minuty, než události začaly nabírat spád. 

Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,“ prohlásil okamžitě prezident republiky Miloš Zeman a dal si záležet na tom, aby u prvního slova umělec bylo velké U. Na Pražském hradě i na zámku v Lánech pak nechal jako výraz smutku stáhnout vlajky na půl žerdi.

Premiér Andrej Babiš svolal mimořádné zasedání vlády k projednání formy Gottova pohřbu. „Je to zásah do srdcí národa,” řekl a označil Gotta za jednoho z největších Čechů. 

Rozloučení hodné Mistra

Před Gottovým domem na Bertramce se začal rozvinovat koberec ze svíček, plyšáků a dojemných vzkazů plných smutku. A den ode dne se zvětšoval. Lidé sem přicházeli ve dne v noci, dokonce i o půlnoci a nechávali tu zapalovat svíčky i svoje malé děti…

Ivana Gottová s dcerkami z domu odešla dřív, než se zpráva o zpěvákově smrti začala bleskově šířit světem. Chtěla dát nerušený prostor Karlovým fanouškům, kteří se s ním přicházeli před jeho dům rozloučit. A nutné záležitosti vyřizovala zpovzdálí. Jednalo se o pohřbu v katedrále svatého Víta v Praze, o státním smutku, povaze ceremoniálu, formě a místu oficiálního rozloučení s veřejností. 

Vše záviselo jen a jen na Ivaně a jejím přání. Nakonec se rozhodla velmi moudře – v pátek 11. října se veřejnost rozloučila s Karlem Gottem v pražském paláci Žofín. V chladném dni se k žofínskému paláci táhla po celý den dlouhatánská fronta táhnoucí se přes most až na malostranský břeh Vltavy, vzdát poslední hold Slavíkovi nakonec přišlo takřka 50 tisíc lidí. Den nato, 12. října, proběhla zádušní mše vedená arcibiskupem Dominikem Dukou v katedrále svatého Víta. Nešlo o státní pohřeb, jaký měl prezident Václav Havel, ale o rozloučení se státními poctami. Rozhodla se nejlíp, jak mohla. Slavík by ji určitě pochválil.

Plakal celý svět

A jistě ho tam nahoře potěšil i neuvěřitelný ohlas médií, domácích i zahraničních. Zvlášť pak pocta v podobě článku v New York Times s titulkem: Karel Gott, Pop Singer Called ‘Sinatra of the East,’ Dies at 80 (Karel Gott, popový zpěvák zvaný ´Sinatra Východu´, zemřel ve věku 80 let).

Doma totiž Slavík léta pečlivě v deskách uchovával výtisk newyorských Timesů z roku 1977, kde na titulní straně stojí: Elvis Presley, The King of Rock´n´roll, Dies at 42 (Elvis Presley, král rock´n´rollu, zemřel ve věku 42 let). 

Pocty pak završilo rozhodnutí prezidenta republiky udělit Karlu Gottovi Řád bílého lva 1. třídy in memoriam – tedy nejvyšší státní vyznamenání. 

Mohl by si Slavík přát něco víc?

Režisérka Olga Špátová „žila“ s Karlem Gottem dva roky. Rok s ním točila, prakticky až do jeho smrti, rok pak film stříhala. Říká, že poznala toho opravdového Karla Gotta. Ze sedmihodinové verze svého dokumentu Karel musela vystříhat i hodně silné momenty. Popisuje je v rozhovoru a přibližuje, jaký byl ten rok s člověkem, kterého zná celý národ a který umíral. A taky vysvětluje, proč pro ni natáčení bylo tak osobní.

Fotogalerie
58 fotografií