Zpět

Tragická smrt nejbohatšího Čecha Petra Kellnera

Tragická smrt nejbohatšího Čecha Petra Kellnera
Tragická smrt nejbohatšího Čecha Petra Kellnera
Fotogalerie 38 fotografií

Až se budou historici zabývat porevolučním Českem, nelze vyloučit, že dělítkem bude doba před Kellnerem a po Kellnerovi.

Tenhle nenápadný miliardář, jehož tvář jsme vídali jen na pečlivě vybíraných fotkách, které v ročenkách publikovala jeho finanční skupina PPF, byl symbolem dříčství a úspěchu. A také bohatství, kterého po bolševikovi chtěli dosáhnout všichni. Někteří podváděli, jiní se zapletli s podsvětím. Ale devadesátkami nakonec úspěšně proplula právě tahle štika.

V březnu 2021 bylo Kellnerovi 56 let, byl 69. nejbohatším mužem na světě s odhadovaným jměním kolem 370 miliard korun a před sebou měl spoustu času, aby si užil plody svojí práce. Škoda jen té lásky k adrenalinu. Tahle záliba ho totiž nakonec stála život…

Jeho smrt ovlivní naše životy,“ stálo 30. března 2021 na titulní straně Blesku. Stručně, výstižně, přesně. Co se stalo?

Ta zpráva z pondělního rána 29. března patřila do ranku těch, jimž se stěží věří. „Podle amerického deníku The New York Times zemřel při pádu vrtulníku na Aljašce český miliardář a podnikatel Petr Kellner,“ flešovala agentura ČTK v 7:11 ráno s tím, že dle zpráv od aljašské policie jednou z obětí 56letý český občan právě tohoto jména. 

Kellner a jeho známí si na Aljašce, kam pravidelně jezdíval za zážitky v nespoutané divočině, zaplatili helikoptéru, která je vynesla na vrcholek hory, aby si na prkně a lyžích užili panenský prašan. Jenže během lyžovačky v blízkosti ledovce Knik, asi 80 kilometrů od města Anchorage, havarovali. Z pětičlenné posádky přežil jen snowboardista a fotograf David Horváth. Byl těžce zraněný, omrzlý.

Impérium žije dál

A zatímco Kellnerova rodina, tedy žena Renáta a čtyři děti, zpracovávala šok a na Aljašce se zjišťovalo, co se vlastně stalo a proč helikoptéra nedokázala přeletět hřeben hory, impérium muselo fungovat dál. Tak by to zřejmě sám Kellner chtěl.

Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ publikovala týž den PPF, jako kdyby jela podle předem stanoveného scénáře. Jako kdyby pečlivý profesionál měl naplánované i to, co se bude dít po jeho odchodu. 

Rozloučení v úzkém rodinném kruhu se konalo o 17 dní později, jen co vdova Renáta dovezla manželovo tělo z daleké Aljašky. Proběhlo přímo v zahradě Kellnerovy vily na pražské Hanspaulce. Snímky vystavené rakve pokryté mechem, růžemi, hortenziemi či břečťany opět všem médiím poskytovala přímo Kellnerova firma. Pečlivě vybrané, aby se nikdo z přítomných nedělil se světem o své slzy. „Po kmenech se vinoucí břečťan, který kvítky zdobily, nesl dojemný vzkaz: Nic nás nemůže rozloučit,“ popsal reportér Blesku s tím, že zněla Dylanova skladba Knockin‘ on Heaven‘s Door (Klepání na nebeskou bránu) a vše se neslo v duchu skromnosti, diskrétnosti a umírněnosti.

Takový prý byl ostatně i tenhle Liberečan, který po revoluci začal obchodovat s kopírkami a dnes firmy, které založil, investují a půjčují peníze po celém světě

Dva týdny po Kellnerově smrti Národní úřad pro bezpečnost dopravy USA vydal předběžnou vyšetřovací zprávu o tragické nehodě. „27. března v 18:33 při rychlosti jednoho uzlu (to jsou 2 km/h) manévroval vrtulník kolem horského hřebenu ve výšce 1910 metrů nad mořem, za pouhé tři minuty vydal poslední signál poblíž místa, kde byly ve 21:30 nalezeny trosky stroje (až 274 metrů pod hřebenem). Vrtulník narazil do terénu asi 4,5–6 metrů pod hřebenem,“ informoval Blesk o jejím obsahu.

Vše naznačovalo, že pilot helikoptéry z neznámých důvodů prostě nezvládl vysadit své pasažéry na místo dalšího sjezdu. Odborníci znalí terénu i přeživší Horváth potvrdili, že šlo o souhru nešťastných náhod a povětrnostních a přistávacích podmínek. Nepomohlo ani to, že při západu slunce takto vysoké hory hází matoucí dlouhé stíny, které někdy znemožňují pilotům správně odhadnout, jak daleko jsou od povrchu…

Video
délka: 04:26.12
Video se připravuje ...

Jak zemřel Petr Kellner? I po roce jsou příčiny zřícení vrtulníku nejasné Videohub

Vizionář, nebo lichvář?

Po Kellnerově smrti přišly hlavně z byznysové sféry chvalozpěvy na jeho pracovitost a vizionářství, prezident Miloš Zeman avizoval, že mu udělí nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád bílého lva. Objevily se však i pokusy Kellnerovy úspěchy shodit či pošpinit mimo jiné i nařčením, že aktivity jeho firmy Home Credit jsou v podstatě lichva, i kvůli tomu, že obchodoval s Ruskem a Čínou. Pirátská poslankyně Olga Richterová na pár minut proslula svým tweetem o smrti miliardáře, že peníze nejsou všechno (později se za tak trochu nevkusný příspěvek omluvila). 

V srpnu 2021 vydala skupina PPF svoji typickou ročenku. Vévodila jí archivní fotka rozesmátého Kellnera s motorkou. Jeden z pandemických roků uzavřela firma historicky první finanční ztrátou – byla v mínusu skoro 7,5 miliardy korun. Tenhle fenomén vysvětloval Ladislav Bartoníček, muž pověřený vedením skupiny, právě zpomalením ekonomiky kvůli řádění koronaviru.

Tu opravdovou a nenahraditelnou ztrátu ale v brožuře popsala vdova a nově nejbohatší osoba v Česku Renáta Kellnerová. „Petr celý svůj dospělý život věnoval rozvoji PPF. Byl ohromnou silou, která dokázala inspirovat. Hledal rovnováhu mezi svobodou, rizikem a odpovědností a ve víru toho všeho se dokázal zastavit a udělat si čas na rodinu, na mě, na naše děti. Petr nám velmi chybí, ale PPF musí fungovat dál.“

Fotogalerie
39 fotografií