V reakci na masakr ve francouzském satirickém týdeníku Charlie Hebdo Rushdie řekl, jak nesmírně ho popudily názory, které krátce po zabití 12 lidí v redakci listu očerňovaly oběti.

"Francouzská satirická tradice byla vždy velmi ostrá a velmi drsná. A stále taková je," prohlásil Rushdie. "Co opravdu nenávidím, je to, jak tito naši mrtví kolegové, kteří zemřeli kvůli používání stejného nástroje, jaký používám já - pera či tužky - byli téměř okamžitě očerněni a označeni za rasisty, a já nevím, co ještě."

Někteří podle jeho slov věří, že právo projevu by mělo být svobodné - ale nemělo by nikoho rozčílit či zacházet příliš daleko. "John F. Kennedy i Nelson Mandela použili stejnou větu o třech slovech, která to podle mě plně vystihuje: 'Svoboda je nedělitelná'," dodal Rushdie. "Nemůžete ji ořezat, jinak přestane být svobodou. Charlie Hebdo se vám nemusí líbit. Ale to, že se vám nelíbí, nemá nic společného s jejich svobodou slova."

Spisovatelova návštěva a projev na Vermontské univerzitě byly naplánovány už před několika měsíci, a měly se soustředit na Rushdieho knihu Hárún a Moře příběhů. Rushdie, k jehož zabití v roce 1989 vyzvali íránští duchovní vůdci kvůli způsobu, jakým vylíčil proroka Mohameda, se ovšem nemohl vyhnout komentáři k vraždění v Charlie Hebdo, které spáchali dva islámští extremisté.

Výzva k Rushdieho likvidaci byla oficiálně zrušena v roce 1998 a autor nyní žije v New Yorku. Na Vermontské univerzitě po dobu jeho návštěvy panovala přísná bezpečnostní opatření.