"Výstavba zásobníku pokračuje podle plánu," uvedla dnes Dvořáková a dodala, že jeho provoz má začít v druhé polovině roku 2016. Česká vláda původně udělila zásobníku v Dambořicích na Hodonínsku výjimku z povinnosti umožnit využití zásobníků také dalším firmám. Evropská komise však později rozhodla, že výjimka je nelegální. MND následně rozhodnutí napadly u soudu. Soudní dvůr, který je nejvyšším soudem EU, však dnes rozhodl, že EK měla právo přijmout toto rozhodnutí na základě třetí směrnice o zemním plynu.

Případ se táhne několik let. V roce 2009 firma Globula, která se nyní jmenuje Moravia Gas Storage, požádala české ministerstvo průmyslu a obchodu o povolení k výstavbě podzemního zásobníku plynu v Dambořicích a o dočasnou výjimku z povinnosti poskytnout kapacitu zásobníku i dalším firmám. Výjimku firma obdržela koncem roku 2010, a to na 15 let. O výjimce však informovala vláda EK až v únoru 2011 a komise v červnu téhož roku rozhodla, že výjimka je nelegální, protože porušuje třetí směrnici o zemním plynu.

Globula však rozhodnutí napadla u soudu EU první instance a ten v září 2013 rozhodnutí EK zrušil. Odůvodnil to tím, že EK při zvažování případu použila špatný právní základ a měla postupovat podle druhé směrnice o zemním plynu, a ne podle třetí, která vstoupila v platnost 3. března 2011. EK se však odvolala k Soudnímu dvoru.

Soudní dvůr dnes rozhodl, že datum, kdy byla žádost podána, nemůže být rozhodující pro to, podle které směrnice měla EK rozhodnout. Komise v tomto případě může požadovat změnu podle směrnice, která byla platná v době přijetí rozhodnutí. Případ se nyní vrací k soudu EU první instance k novému jednání.

"Dnešní rozhodnutí neznamená nic jiného, než že žaloba Moravia Gas Storage na Evropskou komisi bude opět projednána v první instanci, a v případě opětovného odvolání některé ze stran bude opětovně projednána u Soudního dvoru," potvrdila dnes ČTK i Dvořáková.

Stavba zásobníku s kapacitou téměř 450 milionů metrů krychlových, který bude jedním z největších v ČR, začala v roce 2014. Dvořáková dnes uvedla, že celková investice do jeho výstavby činí 2,5 miliardy korun. O náklady na výstavbu se dělí Gazprom a MND.