Jak Cyril a Metoděj, tak i Jan Hus byli v Česku významnými postavami – první dvojice se zasloužila o šíření křesťanství, Jan Hus zas o jeho reformu a všichni měli vliv i na politický život v našich zemích. Přestože se Česká republika může pochlubit velkou koncentrací ateistů, těmto významným osobnostem jsme věnovali státní svátky. Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, jestli se k těmto dnům vážou nějaké zajímavé lidové zvyky nebo pověry? Kupodivu prakticky žádné!
Svátek Cyrila a Metoděje se totiž původně slavil 11. května, který je podle tradice dnem jejich příchodu na Velkou Moravu. V tento den jej dodnes slaví pravoslavní církev!
Římskokatolická církev však, kdoví proč, později přesunula svátek na 5. červenec – toto datum však v lidových tradicích nenajdeme!
6. červenec je výročím upálení Jana Husa – což opravdu není důvod k oslavám! K tomuto dni se však vztahuje třeba pranostika: „Po svatém Janu Husu šelma sedlák, který srpy nebrousí.“ Poukazuje to na skutečnost, že obilí dozrává a přichází období žní.