Karel Svoboda (+68) si na život sám nesáhl! Právě o tom je přesvědčena velká část skladatelových přátel a blízkých. Poukazují na řadu nejasností, které se v souvislosti se Svobodovou smrtí objevily. "Nikoho bych si nedovolil obvinit, ale okolnosti té smrti jsou prapodivné. Velmi prapodivné," prohlásil režisér Filip Renč, mezi nímž a Vendulou Svobodovou hitmakerova smrt vyvolala otevřenou válku. Nevraživost mezi Svobodovými spolupracovníky a jeho ženou Vendulou vyvrcholila čtvrtečním pietním představením Golema, na které Svobodovou nikdo nepozval. Navíc její úterní rozhovor pro televizi Nova považuje Filip Renč za pěkné divadýlko. "Ano, řekl jsem Vendule, že po smrti manžela to byl skvělý herecký výkon," nechal se slyšet Renč. Ten je navíc přesvědčen, že Svoboda neměl důvod spáchat sebevraždu. "Podle mého názoru nebyly důvody, proč by si vzal život," je přesvědčen Renč, který stejně jako řada Svobodových přátel nechápe ani fakt, že skladatel nezanechal žádný dopis na rozloučenou. Svobodova rodina si nepřeje, aby policie o vyšetřování skladatelovy smrti podávala jakékoli informace. Nikdo tedy nemá šanci dozvědět se, jak vyšetřování pokračuje. Pitva sice podle středočeské policie už v pondělí prokázala, že Karel Svoboda spáchal sebevraždu, dohadů se však objevuje čím dál více. Proč policie nevyslechla Svobodova zahradníka Dimitrije, na něhož měla podle některých informací Vendula naléhat, aby stál při ní. Nikdo také dosud nevysvětlil, kde byli v době smrti skladatelovi psi, dvě brazilské fily. Byli Svobodovi naprosto oddaní, odklidil je někdo proto, aby při jeho smrti nezpůsobili povyk? Byla vůbec Vendula Svobodová první, kdo skladatelovo tělo objevil? Otazníky vzbuzuje i způsob, jakým Karel Svoboda držel v ruce smrtící zbraň. "Při smrtelné křeči dojde k tomu, že ruka zbraň křečovitě svírá anebo revolver naopak úplně vypadne. Tohle zavání naaranžováním," nechal se slyšet jeden kriminalistický odborník. "Mnoho věcí tady doslova smrdí. Policie prostě musí jednoznačně potvrdit sebevraždu nebo vraždu," dodává Filip Renč.
Potvrzeno! Fotky prodal policista, přiznal se! To máme policii! S posmrtnými fotografiemi skladatele Karla Svobody (+68) skutečně kšeftoval policista! Nebyl to nikdo z těch, kteří se jako první v neděli večer dostali na místo tragédie a snímky pořídili. Jako lidská hyena se podle informací Blesku zachoval policejní podpraporčík Aleš Sobotka (25) z obvodního oddělení policie v Kostelci nad Černými lesy! Záběry vytáhl ze služebního počítače na policejní stanici! Ve čtvrtek večer se ke všemu přiznal. Tím u policie skončil a čeká ho soud a až tříleté vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele.
Policista se přiznal, jeho šéf zkolaboval Fotky mrtvého Svobody ukradl z počítače. Zkusil je prodat, půjde do vězení? Největší ostuda české policie má podle informací Blesku jméno Aleš Sobotka (25)! Do čtvrteční noci byl policejním podpraporčíkem v Kostelci nad Černými lesy! To on kšeftoval s posmrtnými fotkami skladatele Karla Svobody (+68), a přitom ani nebyl na místě tragédie! Snímky ukradl ze služebního počítače. Ve čtvrtek večer to Sobotka před detektivy Inspekce ministra vnitra "položil" a přiznal se. Jeho šéf se z ostudy na policejní stanici psychicky zhroutil. Není se čemu divit. Takový skandál! To vypětí, když celý čtvrtek od ráno do noci vyslýchalo osm detektivů z Inspekce ministra vnitra jednoho zdejšího policistu po druhém. Bylo totiž jasné, že prodané snímky zastřeleného Karla Svobody pocházely z fotoaparátu kosteleckých policistů. A těch je na služebně i s velitelem jen asi dvanáct! Proto ty křížové výslechy. "Prodejcem inkriminovaných fotografií je podpraporčík A. S., služebně zařazený v hodnosti vrchního asistenta. Plně se doznal," uvedl včera Radek Holý z ministerstva vnitra. Detektivům se navíc podařilo zajistit i nezvratné důkazy potvrzující Sobotkovo doznání. "Věc jsme předali státnímu zástupci s návrhem na zahájení trestního stíhání pro podezření ze zneužívání pravomoci veřejného činitele," dodal Holý. Podpraporčík zatím nebyl obviněn, ale je to otázkou jen několika dní. Hrozí mu až tři roky vězení. Ministr vnitra Ivan Langer rychlé odhalení prodejného policisty ocenil. "Okamžitě bude ukončen jeho služební poměr a bude propuštěn bez jakýchkoliv náhrad," řekl ministr. Závěry vyšetřování přijeli včera šéfovi kostelecké policie sdělit pražští kolegové. Během chvilky musela dorazit i sanitka. "Pacient se psychicky zhroutil," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková. A to možná není ještě úplný konec kosteleckého skandálu. Mluvčí ministerstva vnitra totiž potvrdil, že Inspekce objasnila případ Aleše Sobotky. Nemohl ale vyloučit, že neexistuje podezření na někoho dalšího. Aleš Sobotka fotky prodával, ale telefonem je Blesku nabízel někdo jiný. Muž s hlasem padesátníka...
Muk: Mně to naštěstí nevyšlo! Zpěvák tvrdí, že Svobodu k činu dohnaly slabé léky Hluboký smutek. To byla jediná příčina smrti Karla Svobody (+68) podle Petra Muka (42). Zpěvák, který od hudebního velikána jako na rozloučenou dostal svou možná životní roli rabiho Loewa v Golemovi, je na rozdíl od svých kolegů z muzikálu přesvědčen, že Karel Svoboda spáchal sebevraždu. Sám Petr Muk se o ni totiž loni na jaře pokusil také! Zpěvák bude také tím, kdo nakonec oproti plánům promluví na Svobodově úterním pohřbu. "Rozebírali jsme to spolu od jara, kdy mě z pakárny pustili. Štvou mě ty řeči o Venduliných milencích, dluzích a bůhvíčem. Karel byl sklíčený už tou dobou. Bral seropram, ten je ale slabý. Radil jsem mu, ať jde k mému psychiatrovi, ať si nechá předepsat silnější antidepresiva," vzpomíná Muk na rozhovor, který se Svobodou vedl na zahradě jeho jevanské vily krátce poté, co se sám o sebevraždu pokusil. "Měsíc jsem se trápil, nic mě nezajímalo, přitom jsme čekali Noemi. Spolykal jsem čtyři plata lexaurinu, u kterého je okamžitá zástava dechu. Naštěstí mě našla Eva a na ARO mě oživili. Na psychiatrii to přišlo znova, přivázal jsem k mříži na okně pásek od županu, abych se oběsil, ale rupnul. To mě vytočilo tak, že jsem přestal komunikovat a zhubnul deset kilo," přibližuje Muk chvíle tak děsivě podobné tomu, co předcházelo smrti Karla Svobody. "Mrzí mě, že jsem ho nedokázal přesvědčit, aby zkusil jiného doktora, jiné léky. Ještě v létě říkal, že mě asi brzy poprosí o pomoc," přemýšlí Muk a vzpomíná na to, jak Svoboda mluvil o tom, že ho život netěší. "Spekulovat ale nad tím, proč Vendula jela s malým do Řecka, je nefér. Byli jsme u toho, když Karel v létě říkal, ať klidně odjede, že potřebuje klid na Golema."
Ze zubaře autor Stínu katedrál Karel Svoboda sice studoval v Praze medicínu, ale v hlavě mu více zněla hudba. Proto se okamžitě zapojil alespoň do Dixielandu mediků. To ale bylo pro Karla málo. Už od mala chodil do hodin piana, které mu soukromě platila maminka. A tak se student medicíny Svoboda definitivně rozhodl: Jedině piano! "Piano bylo pro mne mocnější lákadlo. Po třech letech jsem medicíny prostě nechal. Přivydělával jsem si hraním po barech a přišel jsem si na velmi slušné peníze. Byla to skvělá škola života, poznal jsem spoustu muzikantů, ale taky mnoho různých lumpů," nechal se několikrát slyšet Karel. Maminčin sen o synovi lékaři se sice rozplynul, ale jen o pár let později měla matka zadostiučinění v tom, že se z Karla stal uznávaný hudebník. Přitom pořád věděl, co je to humerus. "Ježíšmarjá, abych to nevěděl - kost pažní." Anebo femur. "Kost stehenní. Anatomii jsem udělal u profesora Borovanského, autora anatomických skript. Na první termín! Jsem na to velmi pyšný." Z Dixielandu se Svoboda postupně přeorientoval na moderní jazz v HB kvintetu a jeho působení na fakultě definitivně skončilo. První profesionální angažmá nastoupil Karel v Tanečním orchestru v kavárně Vltava. Tam si poprvé v životě podal ruku se začínajícím zpěvákem Karlem Gottem. Na podzim roku 1963 se pak skladatel stal jedním ze zakládajících členů beatové skupiny Mefisto, s níž hrál nejprve v Laterně magice a od roku 1965 v Divadle Rokoko. V této době vznikly jeho první gramofonové nahrávky - a byly to okamžitě hity. Instrumentální skladby Návrat Gemini a Start Gemini se Svobodovými vlastními klavírními sóly zabodovaly nejen u nás, ale v roce 1966 vzbudily obrovský obdiv i v západním Německu. Na svět také přichází Svobodův nesmrtelný šlágr Stín katedrál. "Tahle písnička spolu s Depeší jsou mé nejoblíbenější vůbec," zdůrazňoval vždy skladatel a liboval si, že měl štěstí na interprety. Stejně skvěle jako původně Václav Neckář nazpíval později Stín Petr Muk.