Pořádný důvod k oslavě má král českých scenáristů a duchovní otec národního génia Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák (70). Přesně na Den učitelů, 28. března, totiž bývalý učitel dovrší sedmé desetiletí svého života. Kdo by neznal jeho Kolju, Obecnou školu, Tři veterány nebo komedii Vesničko má středisková? Kdo by neznal jeho filmové hlášky i úspěšného syna, režiséra Jana Svěráka? Kdo neví, že před devíti lety přivezl ze zámoří Oscara? Kromě tuctu laskavých filmů s vytříbeným a laskavým humorem daroval Zdeněk Svěrák spolu s Jaroslavem Uhlířem národu i nesmrtelné písně. Vždyť kdo by nezazpíval: Není nutno, není nutno... Co by popřál Zdeňku Svěrákovi k sedmdesátým narozeninám jeho fiktivní hrdina Jára Cimrman, se asi nedozvíme. Co mu ale přeje Luděk Sobota, hrdina jeho slavného filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, Nedělní Blesk ví. "Zdeňka Svěráka mám moc rád a velmi ho obdivuju. Je to náš nejlepší scenárista, mám rád jeho humor a mám dojem, že je skoro génius. Myslím, že je to můj kamarád, a doufám, že on si myslí totéž. Přeji mu, aby to s ním šlo dál do kopce jako celý život, aby to nikdy nebylo z kopce." Jakými lidmi se herec a scenárista Zdeněk Svěrák nejradši obklopuje? Svou kariéru písničkového textaře spojil s muzikantem Jaroslavem Uhlířem. Jako tandem spolu vytvořili dnes už legendární písně pro děti, které se staly téměř hymnami: Není nutno, Hajný je lesa pán, Severní vítr a Dělání, ale jsou to i desítky dalších. Ke Zdeňku Svěrákovi patří neodmyslitelně také jeho herecký kolega Ladislav Smoljak. Jejich společným a nejzásadnějším "výtvorem" je vymyšlený český génius Jára Cimrman, o jehož opravdové existenci je dodnes přesvědčena polovina národa. Ve světě filmu spolupracuje Zdeněk Svěrák i se svým synem Janem. Jejich společná práce před devíti lety vyústila v Oscara za film Kolja. O svém otci natočil Jan Svěrák dokonce dokument nazvaný Tatínek. Jak by řekla Zdeňku Svěrákovi jedna z postav z divadelní hry Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem: Zůstaneš dlouho v nás!


Hlášky ze Svěrákových filmů Vesničko má středisková Vy jste se zase kochal, pane doktore, co? Tak jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš. Jáchyme, hoď ho do stroje! Vy nás ale zásobujete, pane Karfík. Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje pivo? Marečku, podejte mi pero! Hliník se odstěhoval do Humpolce! Nepotěšil jste mě a ani já vás nepotěším. Kulový blesk Na první kolej přijíždí vlak z Vizovic Dá si někdo dobrou brazilskou kávu? Jako jed Nech mě, já mám zítra stání. Ale já mám stání dneska.
Život plný humoru Zdeněk Svěrák se narodil 28. 3. 1936 v Praze. Absolvent pedagogické fakulty se svému řemeslu věnoval jen tři roky, pak zběhl do Českého rozhlasu. Během jeho osmiletého působení tu mimo jiné vznikl i jeden z nejpopulárnějších rozhlasových pořadů 60. let -Nealkoholická vinárna U pavouka. Právě během těchto fingovaných přímých přenosů z neexistující vinárny se zrodila i postava génia Járy Cimrmana. Z rozhlasu odešel Svěrák do filmových studií na Barrandov, kde pracoval jako scenárista až do roku 1991. V roce 1967 spoluzakládal Divadlo Járy Cimrmana, ve kterém hraje dodnes. Zdeněk Svěrák slavil jako scenárista a herec úspěchy v mnoha filmech, napsal bezpočet písňových textů a divadelních her, angažuje se i v charitě - pomáhá Centru Paraple. Se svým synem Janem právě natáčí film Vratné lahve.