Lidé, jejichž činy z nich udělaly hrdiny. A to dokonce takové, že po jejich životech sáhli hollywoodští fi lmaři. Jak ale pokračovaly a jak se naplnily opravdové osudy těch, kteří se stali díky filmu legendami?

Fotogalerie
1 fotografie

Psycho a mlčení jehňátek

Dva slavné horory měly společnou inspiraci v podobě sériového vraha Eda Geina. I když si každý z jeho případu vybral něco jiného. Ed, slavný americký kanibal a nekrofil, začal svou hrůznou kariéru vykrádáním hrobů . Experimentoval s částmi lidských těl, vykopal si ze země údajně i svou vlastní matku. Po čase začal vraždit.

Když po letech policii dovedla náhoda na Geinovu farmu, v šoku byli i ti nejotrlejší. Všude kolem visely části lidských těl, za nohy byla ke stropu přivázána rozpitvaná mrtvola ženy. V lednici si Gein schraňoval orgány, z lidské kůže si ušil oblek. Před popravou Eda zachránila duševní nemoc. Své konání vysvětloval nenávistí ke starším ženám připomínajícím mu matku.

Schindlerův seznam

Příběh o Oskaru Schindlerovi, který během druhé světové války zachránil přes tisíc Židů před jistou smrtí, přinesl v roce 1993 režiséru Stevenu Spielbergovi Oscara.

Průmyslník Schindler ale po válce nežil život hrdiny. Když emigroval do Argentiny, začal podnikat v chovu dobytka. Brzy ale zkrachoval, odjel do Izraele a žil díky podpoře přátel. Podle některých pramenů se živil jako vrátný v muzeu, ale kvůli problémům s alkoholem byl odtud propuštěn.

Ani po návratu do Německa se mu nedařilo zbohatnout podnikáním. Dočkal se mezinárodního uznání i řady mírových cen, ale také popírání jeho činů za války. Zemřel v roce 1974.

Neúplatní

Jedna z nejslavnějších kriminálek 80. let představila zvláštního agenta Eliota Nesse, jemuž se podařilo na začátku 30. let zneškodnit v americkém Chicagu nejslavnějšího zločince Al Caponeho. Eliot Ness opravdu existoval a pomohl k rozkladu chicagského podsvětí. Jeho počínání však nebylo tak 'kovbojské', jak jej vykresloval film Neúplatní.

Opravdový Eliot se s Al Caponem nikdy nesetkal. Po uzavření tohoto případu pracoval pro americký vládní úřad a na konci druhé světové války začal působit jako předseda v bezpečnostní firmě Diebold. V roce 1947 zamířil do politiky a kandidoval na primátora Clevelandu. Neúspěšně. V roce 1957 napsal svou slavnou knihu Nedotknutelní. Krátce po jejím zveřejnění zemřel na infarkt.

Erin Brockovich

Obyčejná žena s neobyčejnou odvahou. Tak by se dala charakterizovat Erin Brockovich, která se stala inspirací pro stejnojmenný americký oscarový snímek. Dvakrát rozvedená žena bez vyššího vzdělání, matka tří dětí, dokázala bojovat a vyhrát nad gigantickou elektrárenskou společností. Podařilo se jí prokázat, že firma znečišťuje vodu v malém americkém městečku. Po procesu musela společnost před dvanácti lety zaplatit 333 milionů dolarů.

I když její osobu ve filmu ztvárnila Julia Roberts (a v roce 2001 za roli získala cenu Oscara), skutečná Erin si v něm zahrála servírku. V Americe se stala hrdinkou a celebritou. Před devíti lety se znovu vdala a žije s rodinou v jižní Kalifornii. Navíc přednáší na konferencích pro ženy po celém světě.

Čistá duše

Hrdinou filmu je matematik a vědec John Forbes Nash. Muž, který byl po většinu života posedlý touhou objevit originální myšlenku, která by změnila svět. Aby mohl žít ve světě vědy, musel však nejdřív porazit vážnou psychickou nemoc – paranoidní schizofrenii.

John na část života přišel o vědeckou práci i o ženu Alicii. Prošel zdlouhavou léčbou, která v 90. letech přinesla úspěch, a vrátil se do normálního života. V roce 1994 získal za přínos k teorii her Nobelovu cenu a o sedm let později se znovu oženil s Alicií. Letos v červnu oslavil 80. narozeniny a stále se věnuje matematice.

Sametoví vrazi

Film se inspiroval případem, který u nás nemá obdoby. Jednalo se o gang, který v letech 1991 až 1993 své oběti v sudech s žíravinou shazoval do přehrady Orlík. Hlavní účastníci vražd, Karel Kopáč, Ludvík Černý a Vladimír Kuna, dostali vysoké tresty.

Černý zabíjel, Kuna ukládal mrtvoly do sudů. Kopáč byl jediný, kdo policistům popsal podrobnosti vražd. Před zadržením ochrnul při nehodě, před čtyřmi lety se oběsil ve věznici v Kuřimi. Kopáčova sestra Irena Maierová, která si objednala vraždu svého muže, je první z gangu, kdo je již na svobodě. Ostatní si odpykávají tresty.