Rocková babička se o tom rozepsala ve své nejnovější biografii. S Erwinem Bachem (62) se poprvé setkala před 28 lety a v roce 2013, když jí bylo 73 let, se za něj provdala. Pouhé tři měsíce po svatbě ale začalo být Tině zle.

„Bylo obyčejné říjnové ráno, když jsem se probudila a zjistila, že ze sebe nevydám ani slovo. Měla jsem mrtvici. Celá má pravá strana těla byla znecitlivělá. Musela jsem začít spolupracovat s fyzioterapeutem a znovu se učila chodit,“ vzpomíná Turner. „Doktor se obával, že můj vysoký tlak může mít vliv na ledviny, a proto mě odkázal na dalšího odborníka. Lékař Jorg Bleich pak zjistil, že moje ledviny pracují pouze na třicet pět procent,“ popisuje dále.

Rakovina střev

Turner ale tehdy odmítla brát léky, které jí Bleich předepsal, a vsadila na homeopatickou léčbu. Tím si ale způsobila další problémy – neléčením vysokého tlaku si zničila ledviny. „Homeopatii neodsuzuji, sama jsem pomocí ní v roce 1969 úspěšně vyléčila tuberkulózu, ale tentokrát jsem byla mnohem starší a mé onemocnění vyžadovalo tradiční léčbu,“ vysvětluje Turner.

„Zdraví mi přestávalo sloužit, cítila jsem se tak slabá, že jsem nemohla opustit dům. Tehdy mi navíc diagnostikovali rakovinu střev v rané fázi. Když jsem čekala na operaci, před Erwinem jsem plakala: Nelituješ, že sis vzal starou ženu?“ On jí ale dodával sílu, energii a klid.

Přála si smrt

„Měsíc poté mi odstranili část střeva... Ledviny ale stále nepracovaly, jak měly. Měla jsem dvě možnosti – pravidelnou dialýzu, nebo transplantaci. Šance na nalezení dárce ale byly malé,“ vzpomíná Turner, která tehdy začala přemýšlet o asistované sebevraždě, která je ve Švýcarsku legální. Nakonec se ale nabídl její manžel Erwin, že jí dá svoji ledvinu.

Nejdřív jsem se mu to snažila vymluvit, byl to mladý muž, proč by měl podstupovat takové riziko?“ píše zpěvačka. Erwin ale trval na svém a 7. dubna 2017 už oba leželi na operačním sále. Transplantace proběhla bez výrazných komplikací. „Oba jsme si od té doby bližší než kdykoliv předtím,“ dodala diva.

Fotogalerie
10 fotografií