Filmů o atentátu na Heydricha byla natočena už pěkná řádka, přesto se bude točit další. Českého výsadkáře Jana Kubiše, který hodil po Heydrichovi granát poté, co Gabčíkovi selhal samopal Sten, by si měl zahrát Jamie Dornan, hvězda hollywoodského trháku 50 odstínů šedi.

Že si Dornan zahraje právě Kubiše, není žádná náhoda. Francouzský spisovatel Laurent Binet hezouna Kubiše ve svém Goncourtovou cenou ověnčeném románu HHhH popsal jako kombinaci dvou slavných herců zlaté hollywoodské éry Caryho Granta a Tonyho Curtise. „Kubiš měl mezi ženami vždycky úspěch,“ vylíčil ho Binet. S výběrem svůdníka Jamieho Dornana, o němž nyní sní miliony žen po celém světě, tak nemohli tvůrci šlápnout vedle.

Film nese jméno podle názvu celé operace z května 1942 – Anthropoid. Jeho režie se ujal Sean Ellis a vzniká v koprodukci České republiky, Velké Británie a Francie. Kromě Dornana se ve filmu objeví také Cillian Murphy (Snídaně na Plutu, Počátek, Temný rytíř), který zřejmě bude hrát Gabčíka. Začátek natáčení v Praze je plánován na červenec. Za českou stranu se na produkci snímku budou podle hollywoodreporter.com podílet David Ondříček a Kryštof Mucha.

Atentát na Heydricha 27. května 1942 provedli Jozef Gabčík (†30) a Jan Kubiš (†28), kteří na „kata českého národa“, jak byl zastupující protektor označován, zaútočili v ostré kobyliské zatáčce. Gabčíkovi sice v rozhodné chvíli selhal samopal, Kubišovi se však podařilo odpálit granát, který Heydricha vážně zranil. Dne 4. června pak na následky zranění zemřel.

Po rozsáhlém pátrání se Němcům kvůli zradě výsadkáře Karla Čurdy podařilo najít úkryt atentátníků v kryptě pražského chrámu Cyrila a Metoděje, kde Kubiš s Gabčíkem a pěti dalšími výsadkáři po urputném boji padli. Zlikvidování Heydricha podpořilo postavení exilové vlády v Londýně, zároveň ale vyvolalo rozsáhlé nacistické represivní akce vůči Čechům. Nacisté v odvetě vypálili obce Lidice a Ležáky.

V roce 1964 vznikl o operaci Anthropoid československý film Atentát, který režíroval Jiří Sequens starší. V roce 1975 pak o atentátu na Heydricha natočil britský režisér Lewis Gilbert snímek Operace Daybreak, který však obsahuje řadu historických nepřesností.

Fotogalerie
15 fotografií