Jedenaosmdesátiletý Polanski má francouzský i polský pas. Jak uvedli vyšetřovatelé, může Polsko svého občana Spojeným státům vydat. A i když je trestný čin, kvůli kterému chtějí USA Polanského pohnat před soud, podle polských zákonů promlčený, mohou Američané žádat o jeho vydání. Ve Spojených státech režiséra za jeho chování z minulosti stále soudit mohou.

O žádosti prokuratury bude rozhodovat soud v Krakově. Pokud dojde k závěru, že vydat Polanského není možné, půjde o konečné rozhodnutí. Naopak pokud to podle soudců přípustné bude, rozhodne o vydání ministr spravedlnosti.

Režisér v soudním procesu, který se konal v USA, sex s nezletilou přiznal, ale trval na tom, že nešlo o znásilnění, nýbrž o pohlavní styk, s nímž dívka souhlasila. V USA je ale sex s nezletilci považován za znásilnění. Kdyby byl Polanski usvědčen, hrozilo by mu až 50 let vězení, uzavřel však s prokuraturou dohodu a byl uznán vinným jen v jednom ze šesti bodů obžaloby.

Následně byl odsouzen ke třem měsícům psychiatrického léčení v kalifornském vězení, kde strávil 42 dní. Později ale soudce, který měl případ na starosti, dal najevo, že by chtěl, aby byl Polanski potrestán dalším vězněním. Režisér kvůli tomu léčení přerušil a odjel do Evropy. Zneužitá žena mu později odpustila, americký soud však hodlá stále kauzu řešit a loni odmítl případ uzavřít, což požadovali Polanského právníci.

Loni v říjnu americké úřady požádaly Polsko, aby Polanského zadržely do doby, než americká justice předá žádost o vydání. Krakovská prokuratura tehdy filmaře vyslechla, zatčen ale nebyl. U výslechu byl znovu minulý týden a nechal se slyšet, že věří, že vydán nebude.

V Polsku autor snímků Nůž ve vodě nebo Rosemary má děťátko připravuje nový film.