Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Z „pouhé“ celebrity šlechticem: Kdo už má své místo mezi aristokracií jisté?

/
 • Královna Alžběta II. nešetří šlechtickými tituly, koho už povýšila mezi aristokraty?
  15. října 2014 ● 05:25

  I když se šlechticem nenarodili, královna Alžběta II. z nich aristokraty udělala. Anglická královna ocenění vždy pečlivě zvažuje a většinou je věnuje lidem, kteří se narodili v Anglii a něco pro ni udělali. Sem tam se však stane i výjimka, která potvrzuje pravidla, a mezi urozené Angličany se „vetře“ i mimo-britský občan. Nejvíce však královna přeje slavným osobnostem, které se prosadily nejen v showbyznyse, ale i na poli pomoci druhým.

 • 1.

  Bono Vox (54)

  Bono Vox

  Člen skupiny U2 a velký bojovník za lidská práva byl povýšen mezi aristokraty v roce 2006. Irský zpěvák získal titul rytíře britského impéria. Královna Alžběta II. ho povýšila nejen za jeho zásluhy na poli hudebním, ale především díky jeho charitativní činnosti. Vedle anglického titulu byl zpěvák rovněž oceněn za boj proti AIDS v Africe francouzským Řádem čestné legie. A v roce 2003 byl nominován na Nobelovu cenu za mír.

 • 2.

  David Beckham (39)

  David Beckham

  Fotbalista David Beckham byl královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu v roce 2014. Ta mu udělali rytířský titul jakožto důkaz důležitosti jeho osoby pro britský národ. David získal tento titul za dobré šíření jména království ve světě a svou charitativní činnost.

 • 3.

  Angelina Jolie (39)

  Královna předala Angelině dva řády.

  Šlechtický titul minulý týden získala herečka Angelina Jolie, nebyla však oceněna její herecká kariéra, ale zásluhy v boji proti znásilňování ve válečných zónách a v službách britské zahraniční politice. Herečka je jedna z mála, která nemá anglické předky.

 • 4.

  Kate Winslet (39)

  Kate Winslet

  Kate Winslet patří mezi nejlepší nejvýznamnější anglické herečky, to byl i důvod, proč v roce 2012 získala řád britského impéria. Spolu s tímto oceněním získala ještě ceny Grammy, byla nominována na ceny Emmy nebo Zlatý Glóbus.

 • 5.

  Adele (26)

  Adele

  Britská popová a soulová zpěvačka byla povýšena do šlechtického stavu v Buckinghamském paláci v roce 2013. Ve stejném roce byla rovněž vyhlášena mezi sty nejmocnějšími ženami Anglie.

 • 6.

  Roger Moore (87)

  Roger Moore

  Představitel agenta 007 Jamese Bonda se stal nositelem Řádu britského impéria v roce 1999, o čtyři roky později se získal rytířský řád. Herec se stal šlechticem především za svou charitativní činnost, které se věnoval více než deset let. Herec tehdy řekl: „Znamená to pro mě víc, než kdybych řád obdržel za herectví.“  V roce 2008 francouzská vláda jmenovala Moora velitelem Ordre des Arts et des Lettres.

 • 7.

  David Suchet (68)

  David Suchet

  Představitel belgického detektiva Hercules Poirota získal řád britského impéria z rukou prince Charlese v roce 2011. Herec toto ocenění získal především za své herecké umění. Vedle toho je Suchet držitelem čestného titulu Univerzity v Kentu.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 6

sores: ellka: krásný a přehledný výklad pro nás nevědomé! Ovšem stejně mi to připadá jako jedna velká šaškárna, nemohu si pomoci. Ale to je za mě.

(15. 10. 2014 11:23)

ellka: Dělení: velkokříž (Knight Grand Cross GBE / Dame Grand Cross GBE) – velkostuha, hvězda, řetěz rytíř-komandér (Knight Commander KBE / Dame Commander DBE) – u krku, hvězda komandér (Commander CBE) – u krku důstojník (Officer OBE) – na prsou, nesmaltovaný zlacený kříž člen (Member MBE) – na prsou, nesmaltovaný stříbrný kříž K řádu patří také stříbrná záslužná medaile. Titulatura: Pouze držitelé dvou nejvyšších tříd mají právo užívat titul Sir nebo Dame. Toto právo mají ovšem jen občané Spojeného království a zemí, kde je hlavou státu jeho panovník (v současnosti královna Alžběta II). Panovník však může Řád britského impéria udělit i občanům jiných států. Tyto osoby pak obdrží tzv. Čestný řád. V praxi to znamená, že daná osoba nemůže používat titul Sir nebo Dame, ale jako všichni členové řádu může za svým jménem užívat zkratku, která je uvedena v závorce u třídy, již obdržela. Například Bill Gates, kterému byl čestný řád udělen v roce 2005 své jméno píše William Henry Gates III., KBE, nikoliv Sir William Henry Gates III., protože je občanem Spojených států, které nepatří k výše zmíněným zemím.

(15. 10. 2014 10:39)

ellka: Jedna sa o slachticky titul, alebo o vyznamenanie? Neviem ci prave toto ocenenie ich posunulo medzi aristokratov

(15. 10. 2014 10:29)

majojo: No ty jsi úsměvná. Kolik šlechticů má bezúhonou a slušnou minulost. Vezměte si ty naše vejlupky. A ten titul pro Angelinu- ať si ho holka užije, stejně není dědičný. Mimochodem, možná jsem tupá jak šavle, ale poslední dobou nechápu ani udílení Nobelových cen. Zejména míru.

(15. 10. 2014 10:03)

sores: To se dělají šaškarády ve světě, nějak mi uniká logika té šaškárny. Chápu Nobelovu cenu, ale šlechtický titul? Navíc takový člověk by měl mít i naprosto bezúhodnou a slušnou minulost, což Angelína nemá ani náhodou!

(15. 10. 2014 08:56)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy