Psal se rok 1965 a na pláži Venice Beach v Los Angeles došlo k osudovému setkání. Jim Morrison zarecitoval Rayi Manzarekovi svou báseň Moonlight Drive, Manzareka text uchvátil, navrhl ho zhudebnit, založit kapelu a udělat společně díru do světa.

Manzarek už ostatně zkušenosti s živým hraním měl, od roku 1962 totiž působil za klávesami v kapele Rick & th Ravens, kde hráli i jeho bratři. V průběhu přelomového roku 1965 kapelu The Doors doplnil ještě bubeník John Desmore a kytarista Robby Krieger. A začali si razit cestu mezi hudební legendy.

Hity jako "Break On Through to the Other Side" nebo "Light My Fire" znají lidé dodnes. Jenže po strmém vzestupu následoval hluboký pád. Spojený s tragickou smrtí frontmana Morrisona v Paříži v roce 1971 za dosud nevyjasněných okolností ve věku pouhých 27 let.

Zatímco se Morrisonův hrob na pařížském hřbitově Pére Lachaise stal poutním místem fanoušků The Doors, Manzarek se vydal na sólovou dráhu. Spolu s kytaristou Kriegerem se pak pokusili v roce 2002 o comeback, navštívili i Česko, naposledy v červenci 2011 v Praze, kdy je pozvali pořadatelé trutnovského hudebního festivalu.

Manzarek však delší dobu bojoval s rakovinou žlučovodu. A svůj boj na německé klinice v Rosenheimu v pondělí prohrál. Jeho smrt potvrdil manažer Tom Vitorino.