Diana pozdě v noci 30. srpna 1997 opustila se svým milencem Dodim Al-Fayedem hotel Ritz v Paříži a snažili se uniknout devíti francouzským novinářům, kteří je pronásledovali.

Krátce po půlnoci v neděli 31. srpna vjelo jejich auto do tunelu poblíž Place de l´Alma. Tam mercedes třídy S narazil do zdi na pravé straně, odrazil se a čelně narazil do třináctého z pilířů, který podpíral střechu tunelu. Dodi al Fayed a řidič Henri Paul byli mrtví hned na místě nehody, lady Diana ležela uvězněná pod troskami auta.

Poté, co ji záchranáři stabilizovali a odvezli do nemocnice se zjistilo, že její zranění jsou příliš rozsáhlá. Její srdce bylo přemístěno z levé na pravou stranu hrudníku s rozříznutou plicní tepnou. I přes operaci museli lékaři nakonec konstatovat Dianinu smrt.

Podle výsledků šetření jel řidič rychlostí kolem 110 km/h (povolená rychlost v tunelu je 50 km/h) a v krvi měl 1,8 promile alkoholu. 

Milion kytic
Dianina smrt zasáhla celý svět. Na její pohřeb ve Westminsterském opatství přišly truchlit tři miliony lidí, přímý přenos sledovalo dvě a půl miliardy diváků ve 187 státech. Před práh Kensingtonského paláce bylo položeno více než milion kytic. Elton John pro Dianu přetextoval svou baladu Svíce ve větru a z písničky se pak stal světový hit. Nad vjezdem do tunelu, kde Diana zemřela, je postaven památník Plamen svobody (The Flame of Liberty).

Záplava květin - Před palácem bylo odhadem milion kytic
Záplava květin - Před palácem bylo odhadem milion kytic
Autor: Profimedia.cz

Hrob střeží černé labutě

Diana je pohřbena v Althorp Park, ve svém domově v Northamptonshire, na malém ostrůvku uprostřed jezera známém jako The Oval. Cestu k jezírku lemuje 36 dubů, podle jejího věku v době smrti. Místo střeží čtyři černé labutě.

O smrti Diany se vyrojila řada konspirativních teorií, například že zamilovaný pár byl zavražděn tajnými službami, vyšetřování však nic takového nepotvrdilo. Jednalo se zřejmě skutečně jen o kombinaci rychlosti a alkoholu, který koloval v krvi řidiče.

Jejich život zastavila jízda ...

Hana Mašková (+22): Nešťastná láska k rychlosti

Psal se 31. březen, Velikonoční pondělí roku 1972. Z českého rádia zněla hudba, když ji náhle přerušila mimořádná zpráva. Hana Mašková, bývalá československá reprezentantka a mistryně Evropy v krasobruslení, zahynula při autonehodě ve Francii. Bylo jí 22 let…

Jiří Štaidl (†30) a Hana Mašková (†22)
Jiří Štaidl (†30) a Hana Mašková (†22)
Autor: Profimedia.cz
Za svou krátkou, ale úspěšnou kariéru získala na evropských šampionátech jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. Na svém kontě má i bronzové medaile ze zimní olympiády v Grenoblu a světových šampionátů ve Vídni a Ženevě.

Milovala rychlou a riskantní jízdu, protože se cítila volná a nespoutaná. „Chci větší a rychlejší auto, aby jelo alespoň 160 km/h,“ svěřila se tehdy krasobruslaři Svatopluku Pelcovi. Rychlé auto byl její velký sen, který si nakonec bohužel splnila.

Ve francouzské obci Vouvray se střetla ve velké rychlosti s protijedoucím kamiónem. Hrozivou srážku neměla šanci přežít. Je pohřbena na Vyšehradě. 

Jiří Štaidl (+30): Ironie osudu

Životní láska Hany Maškové, textař a bohém Jiří Štaidl (+30), zahynul o rok později rovněž při autonehodě. Havaroval 9. října 1973 na cestě k rodičům do Jevan.

Zůstaly po něm desítky krásných textů (Tři oříšky pro Popelku, muzikál Noc na Karlštejně). Tragickou autonehodu připomíná pomníček u silnice do Říčan. 

Monacká kněžna Grace (+52): Osudné serpentiny

Na následky vážné autonehody zemřela i monacká kněžna Grace. Nehoda se stala 13. září 1982, těžce zraněná kněžna byla od přístrojů odpojena o den později.

Svůj vůz ráda řídila sama a osudného dne s ní jela i nejmladší dcera Stephanie (47). V prudkých serpentinách nad Monte Carlem nezvládla řízení svého 1980 Rover SD1 a zřítila se ze skály. Princezna utrpěla středně vážné zranění krční páteře a na celém těla měla několik pohmožděnin, ona sama však utrpěla velmi vážná zranění. 14. září 1982 proto požádal kníže Rainier III. o odpojení od přístrojů.

Monacká kněžna Grace (†52)
Monacká kněžna Grace (†52)
Autor: Profimedia.cz
Od filmu do paláce

Grace Patricia Kelly natočila řadu amerických filmů, za snímek Venkovské děvče dostala Oscara. S její filmovou kariérou byly spjaty i zahraniční propagační cesty. Na jedné z nich potkala ve Francii monackého knížete Rainiera III, který ji požádal o ruku. Sňatek ukončil její kariéru u filmu, kníže dokonce na území Monaka zakázal všechny její filmy. Grace pak reprezentovala svého chotě v celém světě. Měla celkem tři děti, Caroline (55), Alberta II. (54), současného vládce Monaka a nejmladší Stéphanie (47).

Ihned po její smrti se objevila řada spekulací (počínaje vraždou na objednávku a konče tím, že kněžna byla pod vlivem drog a alkoholu), nikdy se však nic neprokázalo. Na její památku nechal kníže Rainier III. (+81) zbudovat zahradu jejích nejoblíbenějších květin – růží. Nikdy už se také znovu neoženil. Je pochována v katedrále Sv. Mikuláše v Monako-Ville.

Fotogalerie
12 fotografií