Je to horší, nebo lepší, operovat známou osobnost?

„Když jde o VIP, je to asi větší stres. Už jsem ale měl na sále hodně slavných osobností. Pro mě je každý pacient, který potřebuje pomoc, VIP.“

A když je to navíc váš dobrý známý?

„Musíte se od toho odpoutat. První transplantaci srdce jsem dělal v roce 1991, byl to zvláštní pocit, držet srdce v ruce. Lékař na to ale musí zapomenout, soustředit se.“

Jak se Juraj Jakubisko nyní cítí?

„Daří se mu dobře, je na tom desetkrát líp než předtím. Ostatní samozřejmě ukáže čas. Ale prosím, potřebuje klid. Je to velice senzitivní umělec, psychická pohoda je pro něj nezbytná.“

Jakubisko je nejstarší transplantovaný pacient. Kolik bylo tomu nejmladšímu?

„Měli jsme zatím dva nebo tři případy teenagerů okolo deseti let.“

Tomuto muzikantovi také transplantovali srdce

Muzikant Stanislav Chmelík (70) dělal 13 let producenta a manažera zpěváku Karlu Zichovi (†55). Problémy se srdcem mu začaly po zánětu srdečního svalu. Jeho den D nastal 5. března 1993.

„Už 19 let žiju se srdcem mladé dívky. Rok jsem čekal, než se našel vhodný dárce. Tenkrát ještě nebyly mobily, jel jsem na chatu a dal nemocnici číslo na souseda. Přiběhl celý vyděšený. Tak jsme se se ženou sebrali a jeli rychle zpátky do Prahy. Před operací mi profesor Staněk řekl, že si na ten můj saxofon ještě zahraju. Měl pravdu. Už čtyři dny po operaci jsem povinně pochodoval kolem postele a za tři měsíce se potápěl v moři. Koncertuju doteď,“ pochlubil se Blesku Chmelík.

Příští rok oslaví s novým srdcem už dvacet let. „Dostal jsem od života druhou šanci. Vážím si toho. Juraji Jakubiskovi držím palce,“ dodal Chmelík.

Fotogalerie
5 fotografií