A není se co divit – o díla velikánů, jakými byli Pablo Picasso či Henri Matisse, se kupující málem rvali.
O skvosty byla rvačkaKrajina od Edgara Degase Obraz od Fernanda Légera Socha Rumuna Constantina Brancusise Obraz Jamese Ensora »The Despair of Pierrot« Portrét Alfreda a Elisabeth Dedreuxových od Théodora Géricaulta |
Geniální Yves Saint Laurent, který v minulém století způsobil revoluci v ženské módě, zemřel loni v červnu ve věku 71 let na rakovinu mozku. Měl skvělý vkus a za svého života nashromáždil umělecké skvosty nevyčíslitelné ceny. Pařížskou dražbu 732 kousků ze slavné sbírky zorganizoval Saint Laurentův životní přítel a partner Pierre Bergé spolu s aukčním domem Christie’s.
Výtěžek půjde Nadaci Bergé-Saint Laurent a na lékařský výzkum, především na boj proti AIDS. Na aukci sbírky mistrovských děl naváže v Paříži dražba téměř 800 oděvů a doplňků s podpisem Yves Saint Laurent. Ceny nabízených kusů jsou mnohem přijatelnější než těch ze sbírky.
Dosavadní prvenství při aukčním prodeji soukromé sbírky držela newyorská dražba kolekce Victora a Sally Ganzových, která v roce 1997 vynesla pět miliard korun.
Čína zuří: Chceme naše sošky zpět!
Toto jsou bronzové hlavy zajíce a krysy v ceně 600 milionů Kč. Pocházejí z císařské Číny. V roce 1860 se staly kořistí britských a francouzských vojáků a postupně se legálně dostaly do Laurentova vlastnictví. Čína ale zuří a chce díla zpět. Neuspěla ale u francouzského soudu se záměrem stáhnout sošky z aukce. Bergé dokonce Čínu podráždil prohlášením, že je ochoten je vrátit, pokud Peking zajistí v zemi lidská práva.