Kuželovský větrný mlýn se proslavil hned v několika pohádkách, seriálech i filmech, nejlépe je však jeden z nejznámějších a nejzachovalejších mlýnů holandského typu v samém srdci Horňácka vidět v pohádkách O statečném kováři, na kterou se můžete mrknout 25. prosince v 17:55 na Nově, a v Nebojsovi, jenž byl k vidění 24. prosince v 17:05 na Nově. Tento malebný mlýn se objevil také v oblíbeném seriálu Cirkus Humberto a natáčel zde také režisér Juraj Jakubisko (82). „Celý život mám pocit, že bojuji s větrnými mlýny. Kuželovský ‚větrák‘ mám ale rád, protože je krásně fotogenický. I proto jsem si ho vybral do filmu Zbehovia a pútnici,“ vysvětlil své pohnutky známý umělec.

Pohádka O statečném kováři je z roku 1983 a hlavní roli ztvárnil Pavel Kříž (59), snímek Nebojsa pochází z roku 1988. Obě pohádky toho mají ale až překvapivě mnoho společného. Základní premisa je prakticky stejná, odvážný mladý muž v doprovodu podvodníka / podvodníků se vydává zachránit unesenou princeznu, případně rovnou několik princezen. Herec Ján Kroner ml. (64) hraje v obou pohádkách dřevorubce jménem Ondřej - zatímco ve filmu s Pavlem Křížem je to podlý zbabělec, jenž se pokusí Mikše obelstít a princezny mu „vyfouknout“, v Nebojsovi je to ústřední hrdina.

VIDEO: V nově natáčené pohádce z Valašska si zahraje Bolek Polívka (70)

Video
délka: 01:11.84
Video se připravuje ...

Nová pohádka z Valašska 

Velká podobnost je i ve scéně, kdy ve filmu Nebojsa hrozí čaroději, že ho připoutá k mlýnu a bude muset točit vrtulemi, když nebude foukat vítr. Tuto situaci vidíme ve filmu O statečném kováři, kde tuto práci vykonává tovaryš Matěj, jehož si zahrál Jiří Knot (71) – nejprve coby mlynářský pomocník, poté tuhle činnost vykonává za trest. Přestože střecha tohoto mlýna, z níž vystupuje vrtule poháněná větrem, se dokáže otáčet o 360 stupňů, v pohádce ji musí roztáčet on sám.

V obou snímcích si také zahrál Ondřej Vetchý (58). Zatímco však v Nebojsovi ztvárňuje ustrašeného Hnipírka, v pohádce O statečném kováři jeho obličej vidět není. Zaskakoval totiž coby kaskadér za Pavla Kříže v akčnějších scénách. Mimochodem není tajemstvím, že si Vetchý, jihlavský rodák, natáčení u větrného mlýna v Kuželově užíval. Jednak se těšil obrovské přízni fanoušků, a tak v pauzách mezi klapkami rozdával zájemcům autogramy, ale také se rád bavil s místními, poslouchal písničky hudců a zajímal se i o historii mlýna, která sahá až do roku 1842 a více než sto let sloužil všem vsím z blízkého i širokého okolí.

VIDEO: Takhle z pohádek Ondřeje Vetchého neznáte: Ve filmu Život je život předvedl namakané tělo

Video
délka: 00:51.30
Video se připravuje ...

Ondřej Vetchý předvedl ve filmu Život je život namakané tělo Bontonfilm

Fotogalerie
65 fotografií