Kdo by si tenhle mnohokrát reprízovaný seriál nepamatoval! Rozkošný příběh vědecké expedice z roku 2484, která je nucena cestovat o 500 let zpátky do minulosti, aby zabránila srážce komety s planetou Zemí. Zachránit je mohou pouze poznámky velkého vědce Adama Bernaua, které se ztratily v době jeho dětství. Návštěvníci se potýkají s obrovskými kulturními rozdíly přetechnizované budoucnosti s obyčejným, pro ně naprosto exotickým životem v Československu osmdesátých let, „ozbrojení“ jen laserovou pilkou, kufříkem likvidátorem a nevinnou bezelstností, díky níž si okamžitě získali své diváky.

Tento seriál byl natolik nadčasový a univerzální, že záhy dosáhl obrovské popularity nejen v naší zemi, ale po celém světě. Natáčel se v koprodukci s Francií, Švýcarskem a Západním Německem a vystřídal velké množství zahraničních lokací, tedy alespoň co se scén z budoucnosti týče. Pověstná scéna Dagmar Patrasové (62) v akváriu s delfíny se například natáčela v nizozemském Harderwijku, jako nehostinná krajina z roku 2484 posloužilo prostředí v německém Göhrenu. Seriálovou Kamenici pak ztvárnil Pelhřimov, hrad Krucumberk byl ve skutečnosti Pernštejn.

Scénář napsali Ota Hofman a Jindřich Polák, o hudební doprovod seriálu se postaral Karel Svoboda (†68) a na výtvarné stránce se podílel mnohokrát oceňovaný výtvarník Jan Švankmajer (84). Výrazy jako amarouny, humidace nebo CML, Centrální mozek lidstva, které dvojice scenáristů vymyslela a Švankmajer jim vtiskl vizuální podobu, obohatily český slovník a staly se natolik kultovními, až zlidověly. Tedy až na to humidování – nikdo totiž neví, co přesně to znamená, a ti, co to ví, si prý mezi sebou slíbili, že to nikdy neprozradí. Když byl na humidování Josef Dvořák (76) alias Leo Kane dotazován reportérem České televize, také sice zůstal tajemným, ale dodal: „Ale tak se trochu zamyslete a ono vám to vyjde…“

Hlavní role kromě výše zmiňované Patrasové a Dvořáka ztvárnili Josef Bláha (†70) a Jiří Datel Novotný (†73) a sekundoval jim například Vlastimil Brodský (†81), Dagmar Havlová Veškrnová (65), Eugen Jegorov (†55) a tehdy malý Viktor Král (50) s Klárou Pollertovou Trojanovou (47). Bohužel, mnozí z ústředních představitelů se již odebrali do hereckého nebe, někteří brzy a nečekaně, jiní po dlouhé nemoci, další vlastní rukou... Vyprávění o géniovi z přelomu století však v jejich podání stále baví a nezbývá než doufat, že si najde své publikum – třeba i po dalších pětatřiceti rocích.

Video
Video se připravuje ...

Fotograf Návštěvníků: Brodskému při natáčení vybouchla slivovice. Jindřich Bíč, Karolina Hošek

Fotogalerie
38 fotografií