Původní série měla třináct dílů. Úspěch seriálu nejen u nás, ale hlavně v Německu, si vynutil natočení dalších sedmi dílů odvysílaných v roce 1981. „Já těm postavám rozdám karty, určím jim charakter a ony si pak dělají, co chtějí. I já se tomu potom divím. A taky herci si to dělají po svém,“ vzpomínal na »Nemocnici« scenárista Jaroslav Dietl (†56). Noblesní primář Sova, sarkastický doktor Štrosmajer, neschopný Cvach a mlčenlivá sestra Ina se od té doby vrátili už mnohokrát. A vždycky úspěšně. Znovuuvedení seriálu v České televizi v roce 2015 sledovalo v průměru 625 000 diváků nad 15 let. Byl to druhý nejlepší výsledek večera.

Pro herce Ladislava Chudíka (†91) představovala role primáře Sovy návrat na výsluní. V srpnu roku 1968 se svou první ženou emigroval do Rakouska, a když se po čtyřech měsících vrátil, režiséři se ho báli obsazovat. „Mám na sobě cejch navrátivšího se emigranta. Nejsem dost dobrý jedněm, ani druhým,“ napsal si do deníku. Komunisté ho dali na index, že si dlouho neškrtl, a ostatní přemýšleli, co musel slíbit režimu za beztrestnost. Primáře Sovu měl ale původně hrát Karel Höger (†67). Ten však v průběhu natáčení zemřel.

Pokračování seriálu pod názvem Nemocnice na kraji města po dvaceti letech v roce 2004 natočil režisér Hynek Bočan (80). První díl v České televizi viděly čtyři miliony lidí. Vyšší sledovanost měl v předchozích letech jen film Kolja, poslední třetina finálového utkání v hokeji v Naganu a televizní přenos po návratu hokejistů z Japonska. Dalším pokračováním seriálu se stala Nemocnice na kraji města – nové osudy. Scénář napsala Lucie Konášová (49) a režie se ujal Viktor Polesný (70). Úvodní díl nové řady vidělo v září 2008 1,5 milionu diváků.

Nemocnice byla naším prvním seriálem z lékařského prostředí. A odstartovala mánii... V roce 1984 přišla Sanitka. Nova má Ordinaci v růžové zahradě (sledovanost okolo 2 mil. diváků), Prima Modrý kód (800 tisíc diváků). ČT vysílá Doktora Martina, kterého sleduje okolo milionu diváků.

Fotogalerie
22 fotografií