Snímek vznikl podle scénáře Jiřího Stránského (82), který hrůzy pracovních táborů a vězení sám zažil. „Z těch, co jsme komunismus přežili se vší slávou, jsme zůstali jen dva,“ řekl Stránský. S výběrem herců to bylo podobné. Chtěl, aby na plátně zazářil i jeho kamarád Radek Brzobohatý (†79), který byl jako herec dlouho zakázaný. Ten se už ale natáčení nedožil.

Scenárista Jiří Stránský byl v lednu 1953 obviněn z velezrady a za tento vykonstruovaný zločin byl komunistickou justicí odsouzen na osm let vězení. A v rámci výkonu trestu prošel několik pracovních táborů včetně jáchymovských uranových dolů. Roku 1960 byl amnestován.

Smích vs. hrůza

Přestože se natáčení neslo v dobrém duchu, o zábavu se starali vypravěči Kostka a Nárožný, došlo i na vypjaté situace. „Nejvíce jsem si tu špínu a krutost komunistického lágru uvědomil, když nás všechny Hynek Bočan (režisér – pozn. redakce) zavřel do tzv. bunkru. Nedokázal jsem si představit, že by mě do něj zavřeli třeba na dvacet dní,“ prozradil Ladislav Trojan.

Odvážný Tříska

Asi v nejlepší kondici se projevil Jan Tříska. Ve skalnatém terénu balancoval na hraně života a smrti, kdy zachraňuje neopatrné dítě. „Jedna scéna byla zvlášť napínavá, kdy Jan Tříska visel nad propastí na lanech, jistili ho sice kaskadéři, ale stejně to byl obdivuhodný fyzický výkon,“ prozradila dramaturgyně Helena Slavíková.

O čem Piknik je?

Snímek líčí víkendový výlet party kamarádů na místa někdejšího uranového koncentráku, kde kdysi jako muklové strávili dlouhé roky života. Napětí přináší stále nezodpovězená otázka, kdo z nich byl tehdy udavačem. Najevo by to mohlo vyjít ze zpřístupněných archivů StB, jméno se mají dozvědět právě na tomto setkání.