Stejně jako poprvé i do druhého kola Františka doprovázel ředitel dětského domova z Lipové ve šluknovském výběžku, kde František odmalička žije, pan Moravec.

Rodiče všech devět dětí odložili do děcáku

"Je nás celkem devět dětí, já jsem nejmladší. A všichni jsme šli do děcáku," prozradil František. "Maminku i tatínka mám, někdy si mě k sobě berou na návštěvu, ale víc za mnou chodí starší brácha nebo sestry," říká smutným hlasem nadaný chlapec.

V současné době je s ním v dětském domově už jen jedna sestra, čtrnáctiletá Věra, ostatní sourozenci jsou dospělí – nejstaršímu je přes třicet let. "Taneční talent měli v genech snad všichni Františkovi sourozenci... Ale jen František a jeho sestra Věra se tomu věnují více než ostatní. František chodí dokonce do dvou tanečních kroužků," prozrazuje ředitel dětského domova.

František si prý Jacksonovy choreografie zamiloval už jako malý kluk, podle DVD se naučil tančit a od té doby už se prý jen zdokonaluje. "Bylo roztomilé, když ve svých čtyřech, pěti letech dokonale kopíroval Jacksona – a už tehdy bylo jasné, že je v něm obrovský talent," vzpomíná Moravec.

František dojal celé divadlo

"Samozřejmě mu držíme palce. Kdyby záleželo na mně, já bych mu
ze všeho nejvíc přál, aby mohl vyrůstat v nějaké fungující rodině... Ale hlavně ať je spokojený sám se sebou," míní pan ředitel.

Když František předvedl svůj talent před hvězdnou porotou v pražském Národním divadle, sklidil upřímný obdiv a ze strany nadšených diváků dokonce aplaus vestoje. Štěstí v jeho tváří se chvílemi mísilo s roztomilými rozpaky, ale pak Františka přemohla euforie z úspěchu, který si tenhle nenápadný a tichý kluk z dětského doma užil naplno. Jeho vystoupení patřilo k těm, při nichž i ti největší cynici tajně zamáčkli slzu dojetí.

A nešlo než nesouhlasit s větou moderátora Jakuba Prachaře, který
pronesl to, co všichni ve skrytu duše cítili: "Rodiče, kteří Fanouše odložili do dětského domova, musí zásadně litovat..."

"Takový talent se najde jednou za dvacet let," dodal slovenský porotce Jaro Slávik.

Fotogalerie
3 fotografie