Když se Petr Muk ohlížel v některém z rozhovorů za trváním kapely Oceán, skoro nikdy s příliš velkým nadšením. "Nikdy mě nemrzelo, že Oceán skončil. Měl jsem ho plné zuby," pronel v roce 2008 pro slovenský list SME.

V té samé době ostatní členové o znovuobnovení kapely reálně uvažovali. Zřejmě dodnes si to přáli i mnozí fanoučci. Muzikanti plánovali dát se dohromady k 20. výročí založení kultovního seskupení, k čemuž nikdy nedošlo. Petr Muk byl vždycky zásadně proti.

Přesto před půl rokem začali opět zvažovat obnovení existence kapely. "Všechno bylo v jednání. Jestli s Petrem Mukem, nebo bez Petra Muka. Nyní jsme veškeré přípravy zastavili. Je to všechno šílené, nedovedu to pochopit," řekl Blesk.cz Jan Vozáry, který v roce 1985 s Mukem kapelu založil.

Oceán plný smutku a vzpomínek

Zpěvák Petr Muk (†45) nebyl nikdy mladíkem, který by trávil čas po tancovačkách a opíjel se levnými patoky. I když už v patnácti začal hrát v punkových kapelách, víc než pařby ho zajímala filozofie. „Scházeli jsme se s kamarády, studovali Heideggera,“ prozradil v jednom z rozhovorů.

Parta studentů z průmyslovky, která hrála punk a underground, dokonce odsuzovala tehdejší ikonu neoficiální kultury – kapelu Plastic People of The Universe. „Na náš vkus to bylo moc o chlastu,“ hodnotil své tehdejší postoje Muk.

Muzikou se zpěvák první roky neživil profesionálně. Po dokončení stavební průmyslové školy v Českých Budějovicích pracoval jako mostní technik a dispečer silničních sypačů. Na starosti měl oblast Temelína, kde se tehdy stavěla jaderná elektrárna.

Petr Muk začínal jako baskytarista, ke zpěvu se dostal až později. V roce 1985, kdy už se u něho projevovaly první příznaky depresí, založil skupinu Oceán, se kterou slavil úspěchy.

 

Slavná sestava kapely Oceán – zleva nahoře Petr Muk (zpěv), Dušan Vozáry (klávesy), Petr Kučera (klávesy), dole Jan Vozáry (bicí)
Slavná sestava kapely Oceán – zleva nahoře Petr Muk (zpěv), Dušan Vozáry (klávesy), Petr Kučera (klávesy), dole Jan Vozáry (bicí)
Autor: archiv Popmusea

Už v lednu 1986 vyhráli soutěž Rocková liga. Zabodovali skladbami Dávná zem, Krása, Děj a Létám. V říjnu téhož roku a v březnu a dubnu 1987 v soutěži zvítězil Oceán znovu. Petr Muk pomalu odkládal baskytaru a stával se zpívajícím lídrem skupiny. Koncem roku na velkém festivalu Koncertování pro Afriku byli českobudějovičtí muzikanti poprvé navrženi na objev roku v anketě tehdejšího jediného hudebního časopisu Melodie. Cenu dostali až o dva roky později.

První singl, na němž byly songy Ráchel a Dávná zem, vydal skupině Supraphon v dubnu 1988. Pomalu je začala hrát i rádia, ale s jistým omezením. Schvalovací komise, které za totalitního režimu kontrolovaly nezávadnost textů, zaregistrovaly duchovní podtext skladby vycházející z biblického příběhu. Do přelomového listopadu roku 1989 skupina vydala ještě dva singly, o dlouhohrající desce se jen mluvilo. Nebyly kapacity ani peníze.

Fotogalerie
4 fotografie