Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Šokující odhalení o Alžbětě II.: Královna měla rakovinu! A smrt Philipa nestihla

/
 • Video se připravuje ...
  26. listopadu 2022 ● 13:27

  Neuběhly ani tři měsíce od smrti královny Alžběty II. (†96) a na světlo světa se chystá šokující kniha Elisabeth: Intimní portrét z pera přítele jejího manžela, prince Philipa, která přináší mnoho velmi překvapivých a dosud nepublikovaných informací.

 • 1.

  Rakovina před smrtí

  Ačkoli v úmrtním listu královny Alžběty II., která zemřela na svém skotském zámku Balmoral 8. září, stojí, že příčinou smrti byl „vysoký věk“, publicista a moderátor Gyles Brandreth ve své knize tvrdí, že panovnice před smrtí bojovala s rakovinou. „Donesla se mi informace, že královna měla myelom, jednu z forem rakoviny kostní dřeně. Což by vysvětlovalo její únavu, hubnutí a pohybové obtíže, o nichž jsme se během jejího posledního roku často dovídali,“ tvrdí Brandreth.

   

  V knize, z níž ukázky na pokračování publikuje list Daily Mail, také píše, že královna trpěla obdobími, kdy se jí nedostávalo energie, s čímž po Philipově smrti statečně bojovala a neustále chtěla zůstat aktivní a činorodou, popsalo její služebnictvo.

 • 2.

  U Philipovy smrti nebyla             

  Moderátor a bývalý politik v jiné kapitole píše o posledních dnech svého přítele prince Philipa, který se vyvázal z královských povinností v roce 2017 a odešel do důchodu. Svůj čas si chtěl užít po svém a nechtěl být údajně „neustále obskakován“. Královna to dle Brandretha respektovala, denně však s Philipem byli v telefonickém kontaktu. V okamžiku jeho smrti s ním nebyla. „Odešel tak rychle“, že palác včas nedokázal vzbudit a uvědomit královnu, aby se s ním stihla rozloučit. Princ Philip zemřel ráno 9. dubna 2021 na zámku Windsor.

  Video
  Video se připravuje ...

  Milostný život královny Alžběty II. Videohub

 • 3.

  Jediné slovo pro Andrewa

  Jediným slovem královna zareagovala na informaci, že se její syn Andrew přátelil se zvrhlým miliardářem Jeffreym Epsteinem, který po obviněních spáchal sebevraždu v cele. Podle autora knihy Alžběta velmi pozorně poslouchala, když jí Andrew převyprávěl celý příběh, jak to bylo s jeho přátelstvím s Epsteinem. Když skončil, zareagovala údajně jediným slovem: „Zvláštní.“ Brandreth píše, že královna nikdy neřekla více, než bylo nanejvýše nutné, a zůstávala velmi diskrétní.

 • 4.

  Porodní trauma

  Kniha nabízí také velmi vzácný vhled do jinak přísně utajované a intimní kapitoly, jako je porod. Královna přivedla na svět celkem čtyři děti. První tři – Charlese (dnešního Karla III.), princeznu Anne a prince Andrewa – porodila dnes již nepoužívanou technikou pocházející z Německa a v první polovině 20. století oblíbenou, tedy pomocí tzv. „šerospánku“.

   

  Rodičce byl v počáteční fázi porodu podán koktejl morfia a skopolaminu, který utlumoval bolest a ovlivňoval vědomí ženy tak, že zůstávala částečně duchem přítomna, nicméně vzpomínky na porodní bolesti se neuchovávaly. „Porod Andrewa pomocí šerospánku však u ní zanechal poporodní traumatické následky, nejmladšího prince Edwarda už rodila přirozeně,“ píše se v knize.

  Královna Alžběta II., princ Philip a jejich čtyři děti.
  Autor: profimedia.cz

 • 5.

  Měla mobil a milovala Bonda

  Kniha také odhaluje drobné detaily z královnina soukromí. Například to, že měla svůj vlastní mobilní telefon, s nímž ji naučila pracovat její vnoučata. „Zvládala psaní esemesek, ale aplikace byly nad její schopnosti,“ stojí v biografii. Podle ní také královna striktně zakázala, aby kdokoli během společných večeří trávil čas na mobilu.

   

  Krom toho historik odhaluje, jak se královna bavila – milovala filmy s Jamesem Bondem, ovšem do doby, „než se staly tak hlasitými“.

   

  Snažila se také omladit svůj slovník. „Dokonce jsem ji slyšel použít slovo záchod místo toaleta,“ píše Brandreth.

 • 6.

  Poslední dny před smrtí

  V připravované knize historik popisuje také svědectví reverenda Iaina Greenshieldse, který trávil s královnou poslední víkend před její smrtí ve čtvrtek 8. září. Měla před sebou ještě povinnostmi nabitý program, kdy nejprve přijala rezignaci premiéra Borise Johnsona a krátce nato do úřadu uvedla premiérku Lizz Trusovou, která se v ní nakonec ohřála jen něco málo přes měsíc. „Byla si velmi dobře vědoma, že její čas se krátí. Brala to však s tou největší pokorou, jakou si dovedete představit,“ cituje duchovního v knize Brandreth.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 6

Wells: Filip zemřel první

(30. 11. 2022 16:43)

frantacizek:

(26. 11. 2022 13:57)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy