Jen abyste rozuměli – Merlina je krkavec. A ne jen tak ledajaký. Už víc než 13 let totiž střeží palác Tower v Londýně, kde jsou mimo jiné uloženy královské korunovační klenoty. Tedy až dosud střežila. Minulý týden se jako obvykle vydala na výlet za hradby, ze kterého se zatím nevrátila. Její nenadálé zmizení je přitom pro Brity velmi špatným znamením…

Začátek konce?

Krkavcům se v londýnském Toweru líbilo odjakživa. Nepřetržitě jej ale obývají od 17. století, kdy tehdejší král Karel II. Stuart vyslechl proroctví o tom, že pokud černí opeřenci pevnost opustí, království zanikne a země bude uvržena do chaosu. Chov krkavců proto nařídil dekretem. A pro jistotu přikázal, aby jich za hradbami žilo přinejmenším šest a aby jim chovatelé zastřihli křídla.

Za ta léta se z nenáviděných ptáků, kteří byli v literatuře vždy popisováni jako poslové smrti či tvorové živící se kostmi oběšených, stali londýnští maskoti. Turisty už dávno nezajímají nějaké poklady skrývající se v útrobách Toweru, nýbrž především zvířátka s pronikavě černýma očima a lesklým peřím, která se před nimi tuze ráda předvádějí. A tak si okolnosti před pár lety vyžádaly dokonce i zřízení speciální funkce tzv. Raven-mastera neboli Pána krkavců.

Od roku 2011 jím je bývalý člen královské armády Christopher Skaife, který si za hradbami postupně vypiplal ne šest, ale rovnou osm černých kamarádů. Sestavu v posledních dvou letech tvořili Poppy, Erin, Jubilee, Rocky, Harris, Gripp, Georgie, no a pochopitelně již zmiňovaná průšvihářka Merlina.

VIDEO: Královský trapas: Trump Alžbětě II. zatarasil cestu, musela kolem

Video
délka: 01:08.95

Královský trapas: Trump Alžbětě II. zatarasil cestu, musela kolem Reuters

Každý je jiný

Svým svěřencům Christopher obětoval všechno, jsou jeho jedinou rodinou. „Když oni mi tak moc připomínají mé kamarády vojáky!“ napsal o nich ve své knize, která se v Británii stala bestsellerem. „Jsou silní, chytří, takticky zdatní a milují rutinu. Mají takový, řekl bych, suchý britský humor. A i když jsou trochu krvelační, navzájem si mezi sebou vytvářejí velmi silná pouta.“

Každý člen krkavčího hejna má přitom jiný charakter. Zatímco Harris je odměřený a při hrách své kolegy pozoruje spíš zpovzdálí, Jubilee a Georgie jsou největšími showmany. Před zraky turistů klidně celý den honí myši a pořád z toho mají legraci. A Merlina? „To byla bezpochyby královna towerských krkavců,“ tvrdí Christopher. „Rozumná, nesmírně inteligentní.“

Je samozřejmě možné, že chtěla jen na chvíli zakusit svobodu a prohání se někde nad Temží. Podle Christophera totiž všichni krkavci špatně snášejí situaci, kdy je Tower kvůli covidu pro turisty uzavřen. Bez lidí se nudí, nemají se komu předvádět, a tak vymýšlejí všemožné způsoby, jak se zabavit. „Tohle ale nebude její případ. Znám ji. Bohužel si myslím, že skonala,“ smutní chovatel.

O budoucnost Velké Británie se přesto není nutné obávat. Proti naplnění dávného proroctví jsou totiž v Toweru pojištěni. Kromě sedmi zbývajících dospělých cvičí ve speciálním výchovném programu několik dalších mláďat. A kdo ví? Třeba se jedno z nich už brzy stane právoplatným členem týmu.

VIDEO: Ikonické outfity britské královny Alžběty II.

Video
délka: 05:56.06

Ikonické outfity britské královny Alžběty II. youtube.com_RoyalFashionChannel/bpž; profimedia

Zajímavosti

● V areálu paláce mají krkavci k dispozici několik voliér, kam je Christopher zavírá na noc. Jinak se mohou pohybovat volně.

● Jejich křídla už nejsou zkrácená tolik jako v minulosti, a tak na jeden zátah dolétnou i z jedné věže na druhou. Nejdál létala právě Merlina, tu Christopher pouštěl i za zdi paláce.

● Na čem si nejradši smlsnou? Když není zbytí, musí zobat proso. Jejich chovatel je ale krmí i malými kuřátky, vařenými vejci, rybami, králíky nebo arašídy bez skořápek.

● Za odměnu dostávají psí sušenky namočené ve zvířecí krvi. Největší lahůdkou je ale potkan. A ještě větší švanda to je, když ho mohou opeřenci ulovit sami.

● Podle Christophera je krkavec skvělý parťák do nepohody. Zastane totiž roli partnera, kamaráda i dítěte. Krkavci jsou velmi inteligentní a učenliví. Dokážou napodobovat zvuky, naučí se povely a jsou velmi hraví. V rámci hejna dodržují přísnou sociální hierarchii a na rozdíl od jiných ptáků se jejich povahy s věkem mění podobně jako ty lidské. Mladí jedinci se intenzivně zajímají o nové věci a rychle se učí. Ti staří už mají rádi klid, jsou konzervativnější a spíš se nechají od »juniorů« obskakovat, než aby vyvíjeli nějakou aktivitu.

Fotogalerie
71 fotografií