Tento landauer už ale pamatuje jiné velké oslavy. V roce 1981 se jím vezl ze svatby princ Charles a lady Diana a o 5 let později princ Andrew a Fergie. Postaven byl v roce 1902 k příležitosti korunovace Edwarda VII. (1841–1910). Kdyby ovšem pršelo, pojedou novomanželé proskleným kočárem z roku 1881, jenž vezl například v roce 1947 Williamovu babičku královnu Elizabeth II. a prince Philipa. Manželství jim vydrželo – jsou spolu už 63 roků!

ORIGINÁL PO VŠECH STRÁNKÁCH

Tento model, kterým se vezla i princezna Diana, je ojedinělý i pokud jde o královský »kočárový park«. Jeho zbarvení je totiž o poznání světlejší než u ostatních. Srolovaná černá stříška, jako u kabrioletu, určitě nebude využita, protože by svatebčané nemohli vidět a nebyli by viděni. Při jízdě z katedrály pojede tento kočár v čele, následovat ho budou vozy se svatebními svědky, pak pojede kočár královny a nakonec rodiče ženicha (Charles a nevlastní matka Camilla) a nevěsty.

STŘEŽÍ JE PÁŽATA

Na zadním sedadle za svatebčany budou sedět dvě pážata oblečená do historické livreje.

VSTUP DO VOZU

Je jasné, že dlouhé šaty s vlečkou vyžadují zvláštní vstup do kočáru. Kate může děkovat předkům Williama za to, že u tohoto vozu jsou pohodlné sklopné schůdky. Edward VII. totiž měl kolem břicha úctyhodnou míru 146 centimetrů a na nohy si tedy moc neviděl. A tak firma Hooper and Co., která k jeho korunovaci kočár stavěla, přišla i s pohodlnými schůdky.

POLSTROVÁNÍ

Vnitřek je potažen karmínově červeným saténem. Tomuto stylu se říká chesterfi eldský. Satén je složen do faldů a prošit knoflíky, které vytvařejí zvláštní vzor.

ČIŠTĚNÍ LAMP

Dave Evans je zaměstnanec královských stájí a zároveň zastává funkci v úřadě vrchního správce statků. Před svatbou má za úkol dát kočár do pořádku, včetně nablýskaných lamp. 38 kočí, řidičů a pomocníků se stará o 30 historických vozů, které před každým výjezdem musí důkladně oprášit a vypucovat. Například šéf Dave Evanse, Martin Oates, má titul starší restaurátor vozů a vykonává tuto funkci už v pořadí čtvrtý v rodině.

I KONĚ MUSEJÍ MÍT ŽELEZNÉ NERVY

Kočár potáhnou čtyři bílí koně rasy Windsor Grey. Nejenom svou barvou jsou předurčeni k slavnostní jízdě, také musejí mít hodně silné nervy, aby vydrželi šrumec, který takovou slávu provází. Měli by také okamžitě poslechnout rozkaz kočího nebo jezdců – postilionů, jako při svatbě Charlese a Diany. Ještě není jisté, zda právě tito jezdci budou fungovat i při svatbě Williama a Kate.

JAK VZNIKLO JMÉNO LANDAUER

O jménu kočáru se vedou spory. Někteří tvrdí, že je to podle falckého města Landau, kde se prý nejdřív kočáry tažené koňmi začaly stavět. Romantici zase prosazují, že to vzniklo z arabského al-andul, což je označení pro nosítka.

Fotogalerie
12 fotografií