Módní policie Iny T.: Slušiví Češi nebo úchvatní Mongolové! Kdo propadl?
-
Zahajovací olympijský ceremoniál pojily dvě primární myšlenky. Paříž jako město lásky a spojení různorodých kultur. A zatímco na březích a mostech probíhal doprovodný, avšak nesourodý program, pozornost se upírala na proplouvající lodě, jež se staly módním molem pro prezentaci nástupových kolekcí 205 výprav. Pochopitelně nemohu nezmínit tuzemské sportovce oděné návrhářem Janem Černým, jenž svou kolekcí od svého uvedení hojně jitřil emoce, dokazuje, že jeho sázka na mladistvou progresivnost stylu byla namístě. Které další země zaujaly svým oděvem a kdo zcela selhal?
- 1.
Česko: Euforie a radost
Český dům mu tleskal vestoje. Módní návrhář Jan Černý (29) si užíval další porci slávy za svoji originální nástupovou kolekci. „Mám z toho obrovskou radost, pocity jsou úžasný, zažívám jen euforii,“ přiznal a tleskal i dalším zdařilým outfitům. „Spousta mi přišla hodně hezkých a potvrdilo se, že kolekce, které jsou výraznější, fungují na dálku na kameru líp. Když jedete po řece a snímá vás kamera ze břehu, tak jste vidět fakt z daleka,“ upozornil.
- 2.
Filipíny: Originální popruh boduje
Zaujmout pozornost v rámci několika vteřin, jež se olympijským výpravám pro svoji prezentaci dopřávaly, dokázaly i Filipíny. Základem jejich kolekce je barong, vyšívaná společenská košile z delikátní látky piña-jusi z ananasových vláken, jež se vzorem inspirovala u válečnického vzoru starobylého domorodého tetovacího umění Pintados. Barvy filipínské vlajky pak nese přes hruď zavěšený, střihově originální popruh, jenž vede až po rameno a zároveň vzdává hold hostitelské zemi.
- 3.
Mongolsko: Nota řemeslnosti i luxusu
Svou kolekcí od ulánbátarské značky Michel & Amazonka ohromilo Mongolsko svět ještě před samotným zahájením her. Z oděvu dél, jež byl typický pro kočovné kmeny, vychází komplet s ručně vyšívanou vestou s překladem, pod níž je jupka s výrazným stojacím límcem, doplněná o plisovanou sukni či nohavice na puky. Tlumená barevnost spolu s náročným ručním zdobením vyznívá luxusně, spojujíc národní hrdost s vysoce kvalitním, do detailu dotaženým řemeslem.
- 4.
Haiti: Poselství nestabilní země
Karibská země vsadila na haitsko-italskou návrhářku Stellu Jeanovou, jež dlouhodobě propaguje inkluzivní přístup v módě. Ta se pak spojila s místním malířem Philippem Dodardem, jehož autorský potisk na kalhotách a sukních doplnil komplety, jež u žen tvoří chambray košile se sakem s krátkým rukávem v jedinečné siluetě se zvýrazněným pasem. Pánská varianta pak těží z odkazu na charakteristickou haitskou košili Guayabera v podání bundy se sámky a výraznými kapsami. Modely by navíc měly být brány jako pozitivní poselství o zemi, jež poslední roky bojuje s výraznou politickou nestabilitou.
- 5.
Venezuela: To se vážně nepovedlo
Mezi zeměmi, které si s nástupovou kolekcí zjevně nevěděly rady, vyčnívala Venezuela, jejíž sportovce návrhář zahalil do nikterak slušivých střihů kompletů saka se stojáčkem a nohavic či sukně. Výrazný modrý odstín pak signovaly od ramene ke kotníku rozházené bílé hvězdy odkazující ke střední části jejich vlajky, doplněné o název země na pravém rukávu. Absentující punc kreativity nezachránil ani klobouk s ohrnutou krempou a trikolorou, jež kostýmní dojem celku postrádající kultivovanost jen pečetí.
- 6.
Kapitola
- 7.
Kapitola