Osobitý umělec, který z rodné Bratislavy přes Prahu zakotvil na dlouhá léta v brněnském HaDivadle, zemřel 30. ledna. Na jeho zdraví se mj. podepsaly následky po poranění hlavy, které mu v květnu 2018 způsobil v centru města vyšinutý muž. „Chci požádat Janka o odpuštění. Jsem vůl, já ho totiž seznámil s tím člověkem. Musím si to pořád vyčítat,“ řekl u rakve herce Martin Věchet, pořadatel trutnovského rockového festivalu.

Z osobností dorazili Břetislav Rychlík, Arnošt Goldflám či Zuzana Kronerová a početný zástup z HaDivadla. Naopak chyběli Bolek Polívka a Miroslav Donutil. Každý měl po ruce svou vzpomínku na Sedala. „Jáno byl člověk mimořádných talentů, s nimiž úplně neuměl zacházet. Jeho herectví bylo úžasné, bylo strhující. V mnoha divadelních inscenacích hrál hrdiny i proklatce. Vedle toho patřil k nejlepším současným českým básníkům,“ svěřil se jeho přítel, režisér a herec Břetislav Rychlík.

Vlevo u rakve se nacházel velký černobílý portrét. Nechyběly smuteční věnce od brněnských divadel, květinový vzkaz poslalo i Dejvické divadlo.

Smuteční obřad vedli farář Tomáš Fránek a populární kadeřník a jáhen Jan Špilar. Hudbě vévodila skladba Ave Maria, živě zahrála Horňácká hudba Petra Mičky a na závěr zazněla píseň Žalm (Davidův) z Bible, zhudebněný Jiřím Bulisem  z inscenace HaDivadla Panoptikum, kterou nazpíval právě Ján Sedal. Při odvozu rakve se ozval několikaminutový potlesk. „Díky za vše, Janko,“ volala řada smutečních hostů. Sedal původně vystudoval  loutkoherectví na pražské DAMU. 

Video
Video se připravuje ...

Tragédie seriálové hvězdy: Oblíbený herec je po napadení v umělém spánku! Tereza Kühnelová

Zákeřný útok

V květnu 2018 napadl brutálně Sedala v centru Brna před hospodou muž (32), který ho krátce před tím požádal o cigaretu. Herec podstoupil tři operace mozku a dlouhou dobu byl v umělém spánku. Hrozilo mu částečné ochrnutí pravé části těla, prognóza se ale naštěstí nepotvrdila. Následky napadení byly však fatální. Musel se na neurorehabilitační klinice znovu učit mluvit, číst, psát i počítat. 

O neskutečném lidském a uměleckém rozpětí Sedala svědčí i fakt, že v roce 1989 podepsal Chartu 77. Stal se také držitelem Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v alternativním divadle. Kromě hereckých rolí a režijní práce v řadě divadelních inscenací mu v roce 2018 vyšla kniha SMS básně, již sestavil dlouholetý Sedalův kolega z HaDivadla a kamarád, herec, režisér a spisovatel Arnošt Goldflam.

Rychlík o Sedalovi

„Mánička, androš, chartista, Gagarin, bábkár, avantgardní spoluhráč z HaDivadla, foukací harmonikář, lidový zpěvák, cíglfelďák, bédňák od Vargu, první slovenský konzument pomfritů v rodině Mekyho Žbirky, otec Johanky, vynálezce tmy v kokosovém ořechu,“ popsal ho.

Z undergroundu na výsluní

Sedal s divadlem začínal v 70. letech v pražském undergroundovém prostředí. Do HaDivadla nastoupil v roce 1982 a v něm působil nejprve v Prostějově, poté v Brně.

Kromě HaDivadla spolupracoval také s Divadlem Archa a souborem Vosto5, hostoval i v Divadle v Dlouhé, Dejvickém divadle nebo Divadle Kalich. Objevil se také v řadě filmů a seriálů. Kromě Četnických humoresek třeba v Dědictví, Díky za každé dobré ráno, Hlídač č.47 nebo Hanele.

Fotogalerie
56 fotografií