V rámci divadelního festivalu Drama queer na podporu LGBTI+ komunity měli představit herci a herečky z pražského divadla Studio Hrdinů inscenaci Měsíční kámen. Tam Jan Cina hraje homosexuálního prostituta z islandského Reykjavíku z roku 1918. Nová ředitelka SND Zuzana Ťapáková (63) ale vše zrušila – údajně prý měla na podepsání smlouvy jen pár dní. Svým rozhodnutím však pobouřila část společnosti a vyvolala bez přehánění mezinárodní skandál, co rozenuje jak na Slovensku, tak i u nás.

K celé situaci se vyjádřil i Institut lidských práv s tím, že zrušení představení může být vnímáno jako zásah do svobody tvorby. Umělecká svoboda je klíčovým prvkem demokratických společností a její omezení může vést k potlačení důležitých společenských debat. Rozhodnutí Ťapákové nyní mnozí vnímají jako cenzuru a nepřípustnou diskriminaci. „Rozhodnutí odsoudila činohra SND i islandský autor představení Sjón. Dnes jsme na Ťapákovou na Generální prokuratuře SR podali trestní oznámení, máme podezření, že porušila zákon,“ napsal na svém facebooku Institut lidských práv.

„Je zjevné, že ze strany paní Ťapákové jde o cenzurní zákaz. Ústava SR však v článku 26 cenzuru zakazuje. SND není soukromá agentura paní Ťapákové, kde si může šafařit, jak uzná za vhodné. SND si platí ze svých daní všichni občané a občanky SR včetně LGBTI lidí. Výmluvy, které uvedla jako údajné zdůvodnění tohoto svého destruktivního rozhodnutí, jsou nedůvěryhodné, účelové a tak průhledné, že je skrze ně vidět až do Kittsee,“ citoval ředitele ILP a spoluzakladatele Duhového PRIDE Petera Weisenbachera slovenský deník Pluska.sk.

Video
Video se připravuje ...

Medailonek: Jan Cina Videohub

Weisenbacher rovněž veřejně vyzval Ťapákovou, aby odstoupila z funkce, jelikož prý pro její výkon nemá předpoklady. A k situaci se vyjádřila i ředitelka Činohry SND Miriam Kičiňová (38), podle které je rozhodnutí Ťapákové její vlastní. Prý se vůbec neopírá o dialog s Činohrou SND. Podle jejích slov může rozhodnutí prozatímní generální ředitelky ovlivnit budoucnost Činohry SND, a tak pokazit její až doposud dobré jméno...  To, že na podpis smlouvy měla Ťapáková málo času, je podle ní výmluva.

„Doba k podpisu smlouvy – více než čtyři týdny před událostí – je poměrně dostatečná. Víme to z dlouholetých zkušeností z podobných akcí a spoluprací, které realizujeme,“ rýpla si. „Takové kroky nás mohou dostávat do pozice nestabilních institucí, ale naším cílem je být zodpovědný partner na tvorbu a dialog, s dobrými podmínkami pro tvůrce a tvůrkyně a s tématy, která se pro veřejnost stávají podnětnými a přinášejí nejen klasiku, ale i nové optiky.“

Fotogalerie
55 fotografií