Autor několika filmových monografií a dvousvazkového slovníku Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století podlehl akutní leukémii. ČTK to jménem rodiny oznámila Marie Grofová z umělecké agentury GRO.

Fikejz se narodil 11. října 1959 ve Vysokém Mýtě. Po absolvování gymnázia a knihovnické nástavby v Praze pracoval nepřetržitě od roku 1981 jako odborný pracovník v knihovně Národního filmového archivu (dříve Československého filmového ústavu) v Praze.

 Od poloviny 80. let publikoval články ve filmových periodikách. Mimo jiné je autorem rozsáhlého biografického slovníku Filmoví herci současnosti - 640 profilů zahraničních herců. Napsal několik stovek filmových hesel do rozsáhlých slovníků Všeobecná encyklopedie Diderot a pro nakladatelství Libri připravil třísvazkový slovník Český film: Herci a herečky.

Dlouhodobě se podílel jako odborný lektor na redakcích filmové literatury a festivalových katalogů, například pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Právě zde jako fotograf zachytil v červenci 1994 tehdy začínající filmovou hvězdu Leonarda DiCapria s jeho prarodiči. Jeho pozdější výstava fotografií ve Chvalském zámku v Horních Počernicích měla podtitul 'Jak jsem potkal na lavičce DiCapria s babičkou a dědou'.

"Vždycky se snažím zachycovat lidi bez aranžování a domlouvání pozic, nechávám jejich gestům a pohybům volnost," uvedl před lety Fikejz, který se portrétování významných osobností tuzemské i světové kultury věnoval. Snímky publikoval v řadě českých i zahraničních periodik a knižních titulů. Samostatně vystavoval v tuzemsku i v zahraničí.