Menšík se tehdy napevno usadil na trůnu prvního baviče v zemi a vůbec celý program se podařilo vycizelovat k dokonalosti. Zatímco prvního Silvestra zkoušel Roháčův tým v chladném kostele na pražském Smíchově a soudruzi mu příliš nevěřili, přípravám druhé revue v roce 1978 už dali posvěcení.

Poskytli prostorná studia na Barrandově už k secvičování i desetimilionový rozpočet! Což tehdy byly obrovské peníze. Ochotně přijeli i Slováci z Bratislavy, kteří rok před tím ohrnovali nos. Báli se, že jsou manipulováni Prahou.

Zábava pro slavné

Jak známo, Roháč se inspiroval shromážděním herců a zpěváků při podpisech Anticharty v Národním divadle a Divadle hudby v únoru 1977. Což bylo tristní, ale přece jen tolik známých tváří pohromadě nikdo nikdy neviděl, a tak si řekl, že by bylo dokonalé mít je v silvestrovském pořadu. „Napadlo ho, že herci a zpěváci budou jak publikem, tak i účinkujícími. Budou se bavit, smát, pak vstanou, půjdou na pódium a pobaví zase ostatní,“ vzpomněl si Roháčův kameraman Jiří Lebeda (80). Do tandemu přibyl scenárista Jaroslav Dietl (†56). Co víc si přát?

Celý pořad táhl

A s Menšíkem udělal terno. To on mu puncoval tříhodinovou show. Měl formu, hrnul před sebou program s drajvem sobě vlastním. Pořad se od 11. září zkoušel, od 1. listopadu se aranžovalo ve studiu a od 15. listopadu se konečně točilo.

Šest hodin ostrého natáčení se pak sestříhalo do hutného tříhodinového bloku. Nakonec probíhal schvalovací proces soudruhů z ÚV KSČ. „Menšík byl ve střižně, hlídal každé slovo, pointu, sled scének, cizeloval. A bojoval jako lev, obhajoval,“ líčil dramaturg Václav Junek. Na Menšíka byl i cenzor krátký, dokázal přesvědčit papaláše o nemožném.

Chtěli tam být všichni

Pikantní je, že u tvůrců se dveře netrhly, zájemci o účinkování upláceli Roháče, Dietla a Menšíka lahvemi. „Poslední dobíhali v říjnu, co láhev, to židle v hledišti,“ líčil tehdy Dietl. Bylo to vysoce prestižní! 70 národních a přes 120 zasloužilých umělců se vměstnalo do hlediště! Miloš Kopecký se urazil, že nebude pořad uvádět.

VIDEO: Jaký byl Menšík v soukromí? I když byl nemocný, chrlil vtipy!

Video
délka: 00:49

Jaký byl Menšík v soukromí? I když byl nemocný, chrlil vtipy! Petr Macek, Petr Soukup

Fotogalerie
15 fotografií