Kauzu Blesk sleduje už třetí týden. Po sérii článků, kterou deník zveřejnil, si policisté došli pro matku chlapečka, Renatu Figurovou. Když minulé úterý v sedm hodin ráno do jejího bytu v pražských Dolních Měcholupech vtrhla zásahovka, chlapeček tam nebyl. Matka je od té doby ve vazbě a je obviněna z ohrožování výchovy dítěte. Po Tomáškovi mezitím dál pátrá policie i Interpol.

Ví to babička?

Matka policii ani soudu však neprozradila, kde hošík je. Zajímavější ale bylo, co Blesku řekla matka Figurové a babička kloučka Jarmila. „Kde je, nevím. Ale určitě je v bezpečí,“ prohlásila tajemně. Znamená to snad, že toho o místě současného pobytu vnuka ví více, než navenek připouští? Kde by jinak vzala takovou jistotu, že je v pořádku, navíc poté, co Blesk získal zprávy o tom, že se kolem její dcery motala sektářka?

Je u sekty?

Petra Bostlová (40) z Mariánského společenství se na svém internetovém blogu několikrát nevybíravě pustila do Heidi Janků. A lidé z okolí Figurové potvrdili, že obě ženy byly často v kontaktu! „Hodně se kolem ní motala. Dokonce ji tu i navštěvovala. Vůbec bych se nedivila, kdyby byl malý Tomášek někde u nich v držení,“ vyprávěla Blesku žena, která bydlí kousek od jejího pražského bytu. Dodala, že v to i trochu doufá. „Protože by to znamenalo, že je stále naživu,“ řekla nešťastně. Ze strachu před Figurovou si ale nepřála být jmenována.

15 měsíců bez kontaktu

Tomáš Figura svého syna naposledy viděl před 15 měsíci. Od té doby mu nikdo neotvíral, nezvedal telefony. „Vždy skončil na policii, nepředání syna nahlásil a sepsal protokol,“ popsal Blesku rodinný důvěrník. Otec se obrátil i na úřad sociální péče o dítě, jednak v Praze 15, kde žila matka, a jednak v Kroměříži, kde žijí její rodiče. Žádný výsledek to ale nemělo.

Vzájemná obvinění

Spor o výchovu Tomáška se rozhořel mezi jeho otcem Tomášem Figurou a matkou Renatou Figurovou. Tomáš, synovec Heidi Janků, v roce 2015 zažádal o rozvod. Protože se ale s Renatou nedohodl na výchově dítěte, dosud neproběhl. Strana otce tvrdí, že mu matka nechtěla syna dávat na soudem určené návštěvy. Strana matky zase, že Figura syna a Renatu týral. „Dítě chce do své péče jen proto, aby zakryl svůj vlastní trestný čin,“ tvrdí matka Figurové.

Vyšetřuje sektu i policie?

Zamotaný uzel rodinných vztahů, neshod a vzájemných obvinění nyní rozmotává policie. „Nebudu v této fázi k případu poskytovat žádné další informace vzhledem k ochraně soukromí dítěte. Probíhají úkony trestního řízení, to je vše, co k tomu mohu říci,“ řekla pouze okresní státní zástupkyně Kroměříže Jana Kranzová. Figuruje tedy v případu sekta? „K tomu se nebudu vyjadřovat,“ řekla státní zástupkyně.

Selhala sociálka?

Po sérii článků v Blesku zasáhlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). „S ohledem na závažnost publikovaných informací podáme podnět, aby byla provedena kontrola činnosti úřadů sociálně-právní ochrany dětí, a výsledky si vyžádáme,“ uvedl mluvčí MPSV Martin Bačovský.

Že se tak stane, avizovalo ministerstvo už ve čtvrtek, dosud ale podnět nezaslalo. „Bude zaslán do konce tohoto týdne,“ upřesnil mluvčí. Přesnější informace neposkytly ani příslušné úřady. „Vzhledem k věku dítěte jsme nuceni zachovat mlčenlivost a k případu se ani v budoucnu nebudeme vyjadřovat,“ řekla pouze mluvčí Prahy 15 Karolína Skrčená. Z Krajského úřadu Zlínského kraje do uzávěrky nikdo neodpověděl.

Co chtěl Blesk od policie, státního zastupitelství a úřadů vědět:

✖ Jaké jsou vyšetřovací verze zmizení?

Proč je dítě hledané i Interpolem? Je to standardní postup pro zmizelé děti?

✖ Kde se vzala informace, že dítě může být v Asii?

Pokud je to pravda, jak a s kým se tam dítě dostalo?

✖ Proč najednou v úterý zásahovka odvedla matku?

Nešlo o hrubé selhání policie? Co dělala celé dlouhé měsíce?

✖ Matka kandidovala v nadcházejících volbách, měla dlouho jen dvě místa bydliště, proč za ní policie nebyla mnohem dříve?

Jakou roli v případu hraje náboženské uskupení Mariánské společenství?

✖ Obrátilo se již MPSV na dotčené orgány ochrany dětí kvůli prošetření kauzy zmizelého Tomáše Figury a jaké kroky vlastně v celé věci byly ze strany úřadů podniknuty?

Fotogalerie
22 fotografií