22. říjen 2019
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor

Zesnulý šéf komunistického filmu Purš (†93): Čím týral Janžurovou, Chytilovou, Bohdalovou či Menzela?

/
 • Jiří Purš překazil kariéru nejednoho nadaného herce či režiséra.
  22. prosince 2017 ● 10:11

  Věra Chytilová kvůli němu chtěla skočit okna, Jiřina Bohdalová si 11 let u filmu ani neškrtla, Iva Janžurová směla jen něco. Zesnulý ústřední ředitel Československého státního filmu Jiří Purš (†93) se podepsal na životech snad všech herců a tvůrců, činných mezi lety 1969 až 1987, kdy byl ve funkci! Tady jsou příběhy některých z nich!

 • 1.

  Jiřina Bohdalová: 11 let nesměla na Barrandov!

  1970: Ucho. Radek Brzobohatý a Jiřina Bohdalová skončili na dvacet let v trezoru.
  1970: Ucho. Radek Brzobohatý a Jiřina Bohdalová skončili na dvacet let v trezoru.
  Autor: ČTK

  Film Ucho znamenal na dlouhých 11 let barrandovský distanc i pro Jiřinu Bohdalovou. Poslední film, kam režisérovi Jiřímu Sequensovi (†85) prošla, byl Pěnička a Paraplíčko v roce 1970. Poté se na Barrandově objevila v drobné roli až v roce 1981 v Buldocích a třešních a pak až v roce 1984 dostala větší roli ve filmovém Rumburakovi Václava Vorlíčka (87).

   

  „Nepláču, ale každého, kdo zemře, je škoda. Dožil se požehnaného věku. Nikomu nepřeju nic zlého a nemá cenu, abych se k němu vyjadřovala, když to nebyl kamarád,“ reagovala Bohdalová na Puršovu smrt.

 • 2.

  Iva Janžurová: Zakázal mi umělecky hodnotné role!

   

  1977: Což takhle dát si špenát. Janžurka směla hrát jen v komediích.
  1977: Což takhle dát si špenát. Janžurka směla hrát jen v komediích.
  Autor: ČTK

  „Stopku mi dal ústřední ředitel československého filmu Jiří Purš. Doslova mi řekl: Tak, teď budou zase točit jiní, ty už jsi točila dost!“ vzpomíná herečka v životopisné knize Iva Janžurová: Včera, dnes a zítra. „Když jsem se zajímala, proč nemůžu filmovat, nejdřív mi tvrdil, že pro mě nejsou žádné vhodné scénáře. Přitom já zrovna měla doma tři, které jsem dostala, a pak je nesměla natočit. A on se rozzlobil, jak to, že je mám, kdo prý mi je dal?! Hněval se, že si dotyčný režisér dovolil poslat mi scénář dřív, než on k tomu dal svolení, respektive než rozhodl, že teď nesmím nic točit,“ dodává s tím, že nadále jí povoloval jen »umělecky nenáročné role«, které lidem brzy vypadnou z paměti. Paradoxně ale právě tyto její komediální role přetrvávají v divácké oblibě dodnes.

   

 • 3.

  Věra Chytilová: Hrozila mu sebevražedným skokem!

   

  1976: Hra o jablko. Dáša Bláhová a Jiří Menzel ve vyvzdorovaném filmu Věry Chytilové.
  1976: Hra o jablko. Dáša Bláhová a Jiří Menzel ve vyvzdorovaném filmu Věry Chytilové.
  Autor: ČTK

  Specifický vztah k Puršovi měli tvůrci takzvané československé nové vlny, kterou násilně uťal. Když třeba nechtěl Věře Chytilové (†85) podškrábnout natáčení jejího filmu, vnikla režisérka do jeho kanceláře a hrozila, že vyskočí z okna! Z budovy ji museli vynést, kopala kolem sebe a řvala. „Já jsem nebyla ani tak statečná, jako spíš neovladatelná,“ popisovala to později Chytilová, která si nakonec v roce 1976 natáčení komedie Hra o jablko přece jen vyvzdorovala.

 • 4.

  Jiří Menzel: Musel se vykoupit filmem o pracujících

   

  1969: Skřivánci na niti. Václav Neckář a Jitka Zelenohorská šli taky do trezoru.
  1969: Skřivánci na niti. Václav Neckář a Jitka Zelenohorská šli taky do trezoru.
  Autor: ČTK

  Jen pár dní před tím, než upadl do kómatu, Jiří Menzel dokončil svůj příspěvek do knihy 1968 očima 50, která vyjde příští rok. „Jeden čas, když se potom moje jméno nesmělo nikde objevit, jsem dělal načerno divadlo a místo mě se podepsal pan Jiří Suchý. Ta zášť byla velká, ale velice rychle vyprchala. Pak jsem směl, ale musel jsem nejdřív natočit film o pracujících Řemeslo má zlaté dno, což mi nevadilo. Jen to není moc geniální...“ vzpomíná režisér na éru Puršova vedení československého filmu poté, co na dlouhých víc než 20 roků skončili v trezoru jeho Skřivánci na niti. O jejich kvalitě přitom svědčí Zlatý medvěd z prestižního festivalu Berlinale, kterého vyhráli po znovuuvedení v roce 1990.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 10

fizulka: FBI- AŤ JSI KDOKOLIV, JSI VŘED. Jen se tou záští neudus

(10. 01. 2018 22:29)

rentierskej: nějaká bezvýznamná nula purš... nikdo ho neznal ani za jeho života, nikomu nechybí ani po své smrti... ale herečky, jako bohdalová, janžurová... rozdávají radost svými hereckými výkony stále!

(22. 12. 2017 22:48)

majojo: Zajímalo by mě, jak ty trpící legendy českého filmu občůraly zlého komunistu Purše, ře sice trpěly, ale točily furt a furt jak vo zabitou vránu. Jo ony musely vykonat úlitbu a natočit třeba Zlaté dno, žejo? Jiní s tím holt sekli šli na čas do kotelny nebo k lopatě a dneska seděj na ministerstvu.

(22. 12. 2017 13:47)

silen: ...ještě by bylo vhodné se taky zmínit o těch, co mu "lízali ***" a proto šli z role do role... Třeba taková Veškrnka (dnes Havlová)..., tu vojel nejen Purš, ale snad všichni ti barandovští úředníci a "paloni" z Kavčích hor...! Ta vždycky věděla, jak se úspěšně prodat!!!

(22. 12. 2017 11:11)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy