„Tak zaděláno na šestnáct vánoček a ještě jedno těsto patlám… takže z 9 kg mouky… to zas trvalo, než jsem se do toho dostala… navíc mám super pomocníka Táďu,“ napsala si Monika Absolonová k fotce, na které má těsto v několika mísách a doslova jí překypuje ven na stůl. Letos byla po Moničiných legendárních vánočkách zkrátka velká poptávka.

„Krásný čtvrtek! Tak u nás pekárna pokračuje… čtyři jsou hotové, dvě v troubě a dvanáct jich stále čeká na zapletení,“ vyjmenovala zpěvačka, která je maminkou na plný úvazek. „Možná vypadám jako blázen, ale pro mě by bez vánoček prostě Vánoce nezačaly. A komu je dávám? Dvě mamce, jednu bráchovi, nám dvě, babičce jednu, Dodalovým jednu, Štěchovým jednu, Hámovým, Srpovým, Gottovým… a letos má jednu i Ondra Sokol,“ vyjmenovala Monika nekonečný seznam zájemců. Její vánočky jsou v českém showbyznysu prostě terno.

Recept na vánočku, po které všichni touží!

 • - půl litru plnotučného mléka
 • - 2 kostky droždí
 • - cukr krystal, cca 265 g
 • - 1 máslo 250 g
 • - 6 vajec
 • - sůl
 • - 1 kg polohrubé mouky
 • - 2 vanilkové cukry
 • - nastrouhaná kůra ze 1/4 citronu
 • - balení celých i plátků mandlí, balení rozinek
 • - rum

1. Do rumu naložíme balíček celých mandlí a balíček rozinek. Ideálně den předem.

2. Mléko vlijeme do kastrůlku a zahříváme (nevaříme) na plotně. Do něj rozdrobíme droždí a vsypeme hrst cukru.

3. Změklé máslo přendáme do mísy.

4. Rozklepneme šest vajec a do mísy vhodíme žloutek, bílek uschováme v misce.

5. Do mísy ke žloutkům a máslu vsypeme zbytek cukru a vařečkou vše promícháme.

6. Po promíchání vsypeme polovinu mouky, tři špetky soli, oba vanilkové cukry a do prstů citronové kůry. Vše opět dobře promícháme.

7. Mléko s nakynutým droždím přelijeme do mísy. Opět promícháme. Pokud je těsto příliš řídké, dosypeme ještě trochu mouky.

8. Pomoučíme vál a těsto na něj vylijeme. Rukama obracíme jeho kraje směrem ke středu a přisypáváme mouku, abychom těsto zahustili. Z rumového nálevu vyndáme mandle a rozinky a přidáme je do těsta. Znovu ho obracíme, aby se rozinky a mandle promíchaly.

9. Těsto vrátíme do mísy, posypeme malým množstvím mouky, překryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout, minimum jsou dvě hodiny. „Já ho někdy nechávám kynout klidně 24 hodin. Během té doby se na něj stačí třikrát podívat a trochu zpracovat,“ říká Monika. 

10. Vykynuté těsto vrátíme na pomoučený vál a posypeme zbytkem mouky. Promícháme.

11. Těsto rozdělíme na dvě půlky. Jednu rozdělíme na tři díly a z každého vytvarujeme silný pramen, ty potom smotáme do copu. Ten poté přendáme na plech vyložený pečicím papírem. Zbytek těsta rozdělíme na třetiny a z ²⁄³ opět vytvarujeme tři prameny a spleteme. Z copu vytvoříme druhé patro. Ze zbytku vytvoříme prameny dva a posadíme na předcházející patra. „Moje babička plete dolní patro ze čtyř, ale protože já jsem lempl, tak to dělám jen ze tří. Jde o chuť, ne o tvar,“ vysvětluje Monika.

12. Do bílků vsypeme pět lžiček cukru a promícháme. Směsí potom vánočku rukou potíráme. „Je to prostě umazlená vánočka,“ hlásí v té chvíli Monika.

13. Vánočku hustě posypeme plátky mandlí, vložíme do trouby a pečeme asi 45 minut.

Fotogalerie
16 fotografií