Herec Karol Machata patřil do činoherního souboru Slovenského národního divadla čtyřicet let. Byl extrémně talentovaný a oplýval neuvěřitelným hereckým projevem a talentem. Patřil ke generaci poválečných herců.

Narodil se v roce  1928 v Malackách. Už od dětství se věnoval práci v rozhlase a pak se přesunul na prkna, která znamenají svět. Ve velmi mladém věku hrál role jako Jánošík atd. Machatu mohli čeští diváci poznat například ve baladě Františka Vláčila Stíny horkého léta nebo v populární komedii Anděl na horách.

„Jeho vzácnou značkou byl hluboký, pohádkový hlas. Často dostával role králů, například v pohádce Sůl nad zlato,“ připomněl portál Sme.sk snímek z roku 1982, ve kterém herec ztvárnil roli krále Pravoslava a kde si zahrál s českou herečkou Libuší Šafránkovou.

Poslední léta žil v ústraní, slušně odmítal filmaře i novináře, stejně tak ocenění. Na desáté výročí slovenské samostatnosti ale v lednu 2003 převzal vysoké vyznamenání Pribinův kříž. Za socialismu mu byl v roce 1979 udělen titul národní umělec.

Fotogalerie
2 fotografie