Hercem, i když ochotnickým, byl už tatínek Lubomíra Lipského Vilém, který působil v pelhřimovském divadelním spolku Rieger, jinak ovšem vynikající místní cukrář.

„Jeho největší vášní bylo divadlo. Dodnes ho vidím v dílně u cukrářského válu, jak připravuje „butterteig“, což je těsto na kremrole, a do toho memoruje monology Jaga, Petruchia, umírá jako Josef Kajetán Tyl, popravuje jako kat Mydlář a otravuje se jako Vávra, ale nikdy to nebylo na úkor po celém okrese vyhlášených dortíků a kremrolí jeho firmy,“ vzpomínal na svého otce Lipský.

Stejně jako jeho bratři Oldřich (†62) a Dalibor (†17) přišel na svět v domě č. 78, známého Cukrářství u Lipských. „Někde v prvním poschodí jsem se narodil nejdříve já, o čtrnáct měsíců později brácha Oldřich a potom za sedm let i nejmladší bráška Borek,“ řekl herec.

Lubomír byl nejstarší, a jak jde vyčíst z jeho vystaveného vysvědčení z roku 1943, byl vynikajícím studentem, který domů nosil jen samé jedničky a dvojky. Jediné, co mu nešlo, byla latina, z níž měl pravidelně za tři.

V muzeu jsou ale i smutné vzpomínky. Lubomír Lipský byl vždy zvyklý se s životem prát. V mládí mu zemřel teprve sedmnáctiletý bratr Dalibor, jehož při koupání zasáhl blesk.

Velkou část své herecké kariéry pak herec spojil s druhým bratrem, o rok mladším Oldřichem Lipským (+62), který režíroval slavné komedie Šest medvědů s Cibulkou, Ať žijí duchové nebo Tři veteráni.

Jako rodič herec přežil i syna Lubomíra mladšího, který v pouhých čtyřiceti letech zemřel během silvestrovských oslav roku 1991 na zástavu srdce. A místo zde má i Lipského kamarád ze školy Jiří Lír (+72).

Ani jeho domovská scéna nechce zůstat pozadu a plánuje velkolepé rozloučení. „Divadlo ABC, kde prožil 65 let svého života, se už přihlásilo, že uspořádá pietní vzpomínku, kam se mohou přijít dát poslední sbohem kolegové a široká veřejnost, která dědečka obdivovala pro jeho celoživotní práci,“ prozradil vnuk.

Fotogalerie
9 fotografií