Čtvrtek 28. března 2024
Svátek slaví Soňa, zítra je Velký pátek / Taťána
Oblačno, déšť 14°C

Poznáte toho skauta? Zpěvák, který dnes slaví 73. narozeniny, ukázal rodinný archiv!

/
  • Kerndl coby dospívající kluk na čundru.
    16. května 2018 ● 17:25

    Přezdívá se mu český Sinatra, pětadvacet let strávil na zaoceánských lodích, popral se s rakovinou krku a po padesátce začal nový život i kariéru v Česku. Dnes jazzman Laďa Kerndl slaví 73. narozeniny plný sil a chutě do práce.

  • 1.

    Nebyl jen klavír

    „K hudbě jsem byl veden od mládí maminkou i tatínkem. V dobách největšího zápřahu na lodích jsem ovládal několik nástrojů, u nichž jsem se střídal. Takže jsem až dvanáct hodin denně zpíval, hrál na kytaru a byl i bubeníkem!“

    Laďa Kerndl jako dítě cvičí na klavír.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 2.

    Čundr

    „Coby dospívající kluk jsem byl sportovcem, trampem, který mládí prožil v lese a u řeky, kam jsme hrozně rádi jezdili. V devatenácti, v roce 1964, jsem založil trampskou osadu Tomahawk, dostal přezdívku Henkls, byl stále na vzduchu. Tehdy jsem ještě nekouřil a žil zdravě. Kouřit a pít jsem začal až na vojně, kam jsem šel skoro ve dvaceti.“

    Kerndl coby dospívající kluk na čundru.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 3.

    Olympiáda

    „V roce 1984 jsem se dostal na olympiádu v Los Angeles, jíž se československá výprava nesměla z politických důvodů zúčastnit. Naší kapele tam ale vystupovat povolili. Právě tam jsem se rozhodl oženit s přítelkyní Miladou Pařízkovou. Okamžitě jsem jí zatelefonoval. Byla v práci, kde jsme na několik hodin zablokovali telefonní ústřednu.“

    Kerndl v roce 1984 na olympiádě v Los Angeles.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 4.

    Svatba

    „Když jsem se v roce 1984 vrátil domů, pozval jsem Miladu k sobě na chalupu do Žernovníku. Tam jsem jí oznámil, že bych si už nepřál, aby dál chodila s tou dvacetikilovou ochrannou olověnou vestou na rentgen (pracovala totiž jako laborantka), ničila si páteř a zdraví, že bych se o ni chtěl starat a postarat a že ji žádám o ruku.“

    Svatba Ladi Kerndla s Miladou Pařízkovou.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 5.

    Velký kšeft

    „Během měsíčního angažmá Orchestru Leona Slezáka se v norském královském jachtklubu v lokále zjevil Američan Stan Gobby. Po vyslechnutí našeho představení si k sobě pozval kapelníka na krátkou debatu, a když se k nám Leon vrátil, chvěly se mu ruce i hlas. Na měsíc nás najali na obří luxusní loď. Nakonec z toho bylo třináct let.“

    Orchestr Leona Slezáka v roce 1971.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 6.

    S Havlem

    „Měl jsem tu čest, že moji hudbu mají rádi jak oba poslední prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, jimž bych chtěl ještě jednou poděkovat, že každý napsali do mého životopisu předmluvu, ale také zesnulý prezident Václav Havel. Foto je ze sedmdesátin Karla Gotta, kde se ke mně připojil rozzářený Václav Havel při zpívání jednoho evergreenu!“

    Na sedmdesátinách Karla Gotta se ke Kerndlovi připojil rozzářený Václav Havel.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 7.

    Moje loď

    „Střídavě jsme pracovali na dvou lodích. Jmenovaly se Vistafjord a Sagafjord. Vistafjord byla naší první zkušeností, Sagafjord byla její sesterská loď, takřka na chlup stejná, jen o trochu starší. Postavené byly někdy roku 1965 a jednalo se o tehdejší vrchol luxusu a přepychu. Nedá se to nazvat jinak než plovoucím hotelem.“

    Loď Vistafjord
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 8.

    Nemoc

    „Když to se mnou bylo nejhorší, mojí ženě oznámili, že mi zbývá osmačtyřicet hodin života, ať se se mnou přijde rodina rozloučit. Přijeli, stáli tam a já věděl, že to končí. Samozřejmě že jsem nechtěl umřít, uvnitř nikdo z nás nechce. A jak tam tak stáli a já na ně hleděl, byla mezi nimi i moje dcera Terezka, které bylo asi osm let, a šmudlala si uplakané oči. Uvědomil jsem si, že umřít nesmím. Řekl jsem si: Kurňa, musím se z toho dostat. Syn už byl velký a věděl jsem, že se o sebe dokáže postarat, ale abych tu holku vyvedl z hnízda… Terezka se pro mě stala asi tou největší motivací.“

    Kerndl s manželkou a dcerou Terezou.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

  • 9.

    Zachránkyně hudba

    „Hudba mě nikdy nenechala ve štychu. Postavila mě na nohy a pomohla mi začít nový život, když jsem se uzdravil z nemoci a ocitl se najednou bez prostředků. O našetřené peníze mě totiž během nemoci připravil podvodník. V padesáti, kdy už jiní přemýšlejí o penzi, jsem začal od nuly budovat novou kariéru, tentokrát už doma. Nejvíce mi pomohli lidé jako Gustav Brom nebo Felix Slováček.“

    Jazzman Laďa Kerndl.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

     

  • 10.

    Maminka chtěla Emila

    „S mou milovanou maminkou. Lidé se usmívají, když jim říkám, že mě chtěla pojmenovat Emil – po mém strýci. Ale když mě šli pokřtít, tak se můj táta se strejdou stavili v hospodě, kde si dali panáčka a pivo, a táta řekl: Vládne mír, tak se bude jmenovat Vladimír. Máma pak chtěla, aby mi Emila alespoň připsali jako druhé jméno.“

    Laďa Kerndl s maminkou.
    Autor: rodinný archiv Ladi Kerndla

    Fotogalerie
    10 fotografií

     

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 11

dandova:

(17. 05. 2018 12:24)

jity: Přesně tak, skřehotal a žádný zpěvák, na Sinatru nemá ani ň.

(17. 05. 2018 10:41)

dandova: Chudák Sinatra.

(17. 05. 2018 09:49)

kukuku: Tvůj obvyklý dotaz. Když se ptáš na někoho pro tebe neznámého - většina národa ho zná.

(21. 09. 2015 22:29)

funebrak: Á, náš estébáček Laďa. Šaškoval ódésákům, teď šaškuje s prognostikem, s kým bude šaškovat zítra? S číňanem? Ten je všude kde něco kápne, hladovec.

(21. 09. 2015 14:55)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy