Slavík Gott byl stěhovavý pták: Tady všude bydlel!
-
Kde všude bydlel osmatřicetinásobný Slavík Karel Gott (75)? Vystřídal pět adres! Pražská prestižní Bertramka prý byla ale zpěvákova poslední. „Měnit adresu už opravdu nebudu, ta současná mně naprosto vyhovuje,“ zdůraznil Karel.
- 1.
Rodný dům
Slavík se narodil v plzeňské porodnici ve Wenzigově ulici 14. července 1939. Odtud ho rodiče odvezli do bytu v Nepomukově ulici v Plzni. Dům ale za druhé světové války v roce 1945 zničila americká bomba, a tak se rodiče Gottovi se šestiletým Karlem přestěhovali o dům dál.
- 2.
Noční tahy
Ale to jen dočasně. Ještě týž rok Gottovi přesídlili natrvalo do naší metropole. Prvním Karlovým pražským bydlištěm byla vila v Okrouhlické ulici v Kobylisích, hned nad Bulovkou. Ta má ještě své pamětníky. „Vzpomínám si moc dobře, jak se mladý Kája plížil k ránu domů z kavárny Vltava, kde zpíval. Nechtěl, aby ho nachytal tatínek,” řekl nám Mirek Doležal (90), který v někdejší Okrouhlické, dnes už ulici Ke stírce, stále bydlí.
To se psal rok 1958. Byly to pražské Kobylisy, kde se z elektrikáře ČKD rodila hvězda. Kdy Karel začal studovat operní zpěv u Konstantina Karenina na konzervatoři, dostal angažmá v Divadle Semafor, získal prvního Slavíka a natočil první samostatnou desku. A především – v Německu se stal Zlatým hlasem z Prahy. A právě tohle zapříčinilo Karlovo třetí stěhování.
- 3.
Dárek rodičům
První singl s ústřední písní z filmu Doktor Živago bortil v tehdy (1968) v Západním Německu hitparády, prvního Karlova elpíčka (Die Goldene Stimme aus Prag) se prodalo přes milion kusů! Karel začal koncertovat po německy mluvících zemích, měl velké turné po SNR, a tak si mohl za devizy dovolit udělat rodičům radost a místo kobyliského pronájmu nechal postavit luxusní moderní vilu ve stylu amerického bungalovu s bazénem ve Strašnicích. „Ale tam se mi nikdy dvakrát nelíbilo, a brzy jsem se odstěhoval na Bertramku,“ říká.
- 4.
Návrat do Plzně
Z Plzně se Gottovi odstěhovali v roce 1945 a Karel se potom do rodného města vrátil až po 19 letech. „To už byl Karel slavný a Plzeň ho vítala ve velkém. Před koncertem v Divadle Alfa měl dokonce audience na radnici,” vzpomíná rodilý plzeňák Vladimír Remeš (82), který Karla zpovídal pro plzeňskou redakci Československého rozhlasu. „Moc dobře si pamatuji, jak si Karel neodpustil ironickou poznámku, že zlí Američané mu vybombardovali domov... Měl jsem s tím velký problém, neprošlo to cenzurou a musel jsem Karlovy typické ironie vystřihat,” dodává.
Na místě bombou zničeného domu v Nepomukově ulici, kde Karel vyrůstal, ihned postavili dům nový.Autor: Blesk - M. Přibyl, D. Malík, A. Malachovský - 5.
Poprvé v Praze
Když Karlův tatínek dostal dobrou práci v Praze, rodina Gottova opustila Plzeň. A tato kobyliská vila zažila úplně první počátky Karlova posléze fenomenálního úspěchu. Mimochodem v Kobylisích jednou potkal na tramvajové refýži herečku Evelynu Steimarovou, s níž pak krátce chodil.
První Karlova pražská adresa v Okrouhlické ulici v Kobylisích.Autor: Blesk - M. Přibyl, D. Malík, A. Malachovský - 6.
Zaplatil architekta Folimanky
Karel tehdy v roce 1969 oslovil věhlasného architekta Jiřího Siegela (†85), autora sportovní haly na Folimance, který mu vyprojektoval včetně interiéru dvougenerační dům. Pojal ho jako americkou vilu s dřevěným stropem v obýváku a s výhledem přes bazén do údolí. Technologicky byl dům na nejvyšší možné úrovni doby. Karel s rodiči se do domu nastěhoval v roce 1971, ale radost z bungalovu netrvala dlouho. Za tři roky dům prodal tehdejšímu ministru stavebnictví Karlu Polákovi a odstěhoval se na Bertramku. „Byly tam opravdu hodně vlhké sklepy, což mi dělalo špatně na hlasivky a, popravdě řečeno, necítili jsme se tam moc dobře,” vysvětluje Karel.
- 7.
Mozartova Bertramka
Pravý domov, kam se téměř 40 let Karel vracel domů, byl pražský Smíchov, kam pár desítek metrů nad vilou Bertramkou k manželům Duškovým jezdíval W. A. Mozart. Přestože Smíchov zažívá obrovské stavební změny, nebylo zatím nic, co by Gotta »odstěhovalo«. Kdo měl možnost se do vily podívat, ví proč. Dům je na konci slepé ulice. Z terasy je zcela unikátní výhled na Prahu. „Jsem tady rád, když se vracím z dlouhých cest, tak se domů k nám vždycky moc těším. Není to fráze. Je odtud všude blízko a přitom klid, člověk zapomene, že je v Praze,” říkal Karel.
Hala spojená s obývacím pokojem a jídelnou. Takto to vypadá u Mistra na Bertramce.Autor: Blesk - M. Přibyl, D. Malík, A. Malachovský - 8.
První domov: Jevany
Ve svém životě měl Gott jediné venkovské sídlo – vilu v Jevanech, kterou zakoupil koncem 60. let. Malebné prostředí mělo být především výletním místem pro jeho rodiče. Karel tam ale jezdil jen sporadicky, a když mu zemřela maminka Marie, vilu navštěvoval stale méně. Do Jevan se vydával spíš za kolegy, hitmakerem Karlem Svobodou (†68) a hudebníkem Ladislavem Štaidlem (69). Potom Jevany prodal a na pár let fungovaly jako Gottland, tedy Gottovo muzeum. Chcete celou knihu o Karlu Gottovi? Koupit ji můžete na online iKiosek – vaší ishop trafice. Objednáte-li dopoledne, máte zítra doma ve schránce.
Ve svém životě měl Gott jediné venkovské sídlo – vilu v Jevanech, kterou zakoupil koncem 60. let.Autor: Blesk - M. Přibyl, D. Malík, A. Malachovský