Slovensko: Herečka Betka Stanková

„Štědrý den je u nás stejný jako ten český. Máme Ježíška, zdobíme stromeček a rozbalujeme dárky 24. prosince večer. Malinké rozdíly jsou jen v jídle. Před večeří se pomodlíme, dáme si upečené oplatky potřené česnekem a polité medem. Pokračujeme kapustnicou, smaženým kaprem a bramborovým salátem. Místo vánočky se pečou koláče a bábovky a večer samozřejmě jdeme na půlnoční mši.“

Kanada: Herečka Lucie Vondráčková

„Vánoce začínají už druhý den po Halloweenu. Z regálů jako zázrakem zmizí čarodějnice a nahrazují je čepice Santa Clause. S prvním sněhem se rozzáří obchody, domy, ulice a nakonec i oči. Santa se tu cpe do komína 25. prosince ráno, ale my samozřejmě ctíme našeho Ježíška. Peče se krocan, ale u nás jíme, na co má kdo chuť, a jdeme na procházku k jezeru. Sníh je bílý a vydrží do konce března, takže na začátku dubna odstrojujeme stromek a vstupuje jaro. Všem přejeme krásné Vánoce.“

Ukrajina: Spisovatelka Halina Pawlowská

„Oslavy Vánoc se liší podle vyznání. Pravoslavní mají Štědrý večer 6. ledna, katolíci na zakarpatské Ukrajině slaví jako my, slavnostní večeře je na Štědrý den složena ze studené kuchyně. Až do půlnoci se drží půst a jsou dovolena jen postní nemastná jídla, třeba houbová polévka bez tuku, salát s křenem, brambory. Po půlnoci a v dalších dnech to ale Ukrajinci mohou dohnat! Sedmého se hoduje jako u nás na zabijačce – klobásy, ovary, jitrnice. Dárky se o Vánocích na Ukrajině moc nedávají, spíš jen maličkosti, čokolády a bonbony. Nadílka se zato koná o Velikonocích! To je tam totiž mnohem větší svátek!“

Německo: Zpěvačka Marta Jandová

„O první adventní neděli se tu objevují adventní věnce se svíčkami a děti dostávají adventní kalendáře. Na Štědrý den se sejde celá rodina a na stole nesmí chybět máslová štóla s rozinkami, mandlemi a kandovaným ovocem. Dárky nerozdává jen Ježíšek, ale prý i vánoční duch Weihnachtsmann. Má rezavé vlasy, vousy a cestuje na divokém větru. Já ho ale ještě nikdy nepotkala. Večeře se liší podle kraje. Já jsem přes jedenáct let žila v Ulmu, což je jižní část Německa, a tam se na večeři podávají bílé klobásy s bramborovým salátem.“

Itálie: Kuchař Emanuele Ridi

„Italové mají Vánoce opravdu jako svátky klidu a pohody. Dárky si rozbalují až 25. prosince ráno. Přes noc je totiž přinesl Babbo Natale, který vypadá jako Santa Claus a jezdí na saních se soby. 24. prosince se k obědu podávají hlavně ryby, opravdová žranice začíná druhý den. Peče se nadívaný kapoun, vývar, jehněčí nebo ryby a mořské plody. Co ale nesmí v žádné rodině chybět, je panettone. Je to taková naše bábovka.“