Stropnický se zhostil režie hry Davida Seidlera (75) a Frej ztvární hlavní roli logopeda Lionela Loguea. Ve středu se odehrála první čtená zkouška.

Nechyběl na ní pochopitelně ani představitel koktavého krále Jiřího VI. Martin Sláma a herečky Eva Novotná (Alžběta, vévodkyně z Yorku) a Dita Kaplanová, která bude hrát Lionelovu ženu Myrtle.

Video
délka: 01:08.60

První čtená zkouška Královy řeči v Brně Ondřej Požár

Hudbu pro brněnskou Královu řeč složil známý skladatel a muzikant Petr Malásek.

Původní hru královna zakázala!

„Už si dokážu představit kritiky, kteří si již ostří pero a říkají, že jsme vlastně jen okopírovali film. To je ale nesmysl, protože předloha k divadelní hře existuje,“ usmíval se Martin Stropnický.

Podle něj opravdu nejdřív vznikla divadelní hra, s níž její autor David Seidler, který sám v dětství trpěl vadou řeči, šest let marně obcházel divadla.

Video
délka: 02:33.51

Martin Stropnický mluví o Králově řeči Ondřej Požár

„A všude mu říkali: Tohle ne, to je blbost! A navíc to královna zakazovala, protože tam byly drby o královské rodině,“ prozradil režisér Stropnický.

Filmaři udělali z dramatu bestseller

Poté se však přepracované hry chopili filmaři a natočili bestseller, který se stal nejúspěšnějším filmem roku 2010, když získal zmíněné Oscary!

Hra samotná měla ve Velké Británii divadelní premiéru až loni v únoru na scéně Yvonne Arnaut v Guilfordu.

Příběh Královy řeči (The King´s Speech) přitom vychází ze skutečnosti: sleduje boj budoucího anglického krále Jiřího VI. (1895-1952) s vadou řeči.

Koktajícího krále vyléčí logoped

Koktající panovník totiž jen stěží mohl stát v čele země, která stála na prahu 2.světové války. Proto Jiří VI. podstupuje svéráznou léčbu u australského logopeda Lionela Loguea, jehož ztvární právě Ladislav Frej.

Ten pro Blesk.cz prozradil, že s přijetím Stropnického nabídky na roli svérázného terapeuta neváhal ani minutu. „Jsem totiž Brňák a před šedesáti lety jsem v tomto krásném divadle začínal hrát,“ uvedl Frej.

Video
délka: 01:00.34

Ladislav Frej o roli logopeda Ondřej Požár

A s úsměvem dodal, že soubor Mahenovy činohry to prý zahraje lépe než Angličané.

Roli terapeuta ve filmu odmítl Hugh Grant

Martin Stropnický podotkl, že představitel filmového Jiřího VI., populární britský herec Colin Firth, byl vybrán až jako třetí v pořadí.

Roli totiž kvůli zaneprázdnění nemohl hrát jistý americký herec a po něm ji odmítla i další hvězda Hugh Grant, jehož chtěl angažovat autor scénáře Seidler.

Fotogalerie
22 fotografií