O rodiče přišel Navrátil jako dítě a bylo to drama. Matka podlehla tuberkulóze, když byly Bořivojovi čtyři roky, a otec se krátce nato zastřelil. Jeho i bratra vychovávala teta. Další ranou byl rozvod s jeho jedinou manželkou. Pár neustál dlouhé odloučení, když Navrátil dostal angažmá v pražském Národním divadle a žena zůstala na Moravě. Herec se už nikdy neoženil. Další těžkou zkouškou byla vysokohorská nemoc, jíž onemocněl, když točil v autentických podmínkách ve výšce 5000 metrů film Sagarmatha. Herec kvůli otoku plic bojoval 13 dní o život a pak se půl roku z vážného onemocnění dostával.

Jako na houpačce

Bylo toho dost na jednoho člověka, ale osud ještě nebyl naplněn. V 77 letech udeřila rakovina. „Je štěstí onemocnět tak pozdě. S koncem počítám,“ řekl statečný Bořivoj. Ale bojoval. Podstoupil operace i chemoterapie. Na čas sebral síly a dokonce se vrátil k natáčení seriálu Ulice. Točil i film Školní výlet. Když mu bylo hůř, sotva dokázal zvednout mobil. „Je to se mnou jako na houpačce. Bohužel jsem víc dole než nahoře,“ přiznal, ale přidal k tomu svůj milý úsměv, jako by se omlouval, že obtěžuje.

Byl tak vyrovnaný, že chodil na pohřby kolegů, kteří už svůj boj s rakovinou prohráli. „Kdybych směl, spáchal bych sebevraždu. Ale máme to v rodině a já nechci, aby si syn myslel, že jsme nějak zatížení,“ prozradil.

Fotogalerie
13 fotografií