Aby tematiku smrti ještě více podtrhl, rozhodl se k jejich zhotovení použít popel. Právě kvůli němu přešlapovala kriminálka půl hodiny před zahájením vernisáže výstavy přede dveřmi, aby zajistila všechny stopy. Má totiž podezření, že se jedná o popel nebožtíků! O tom, proč se umělec pustil do tak kontroverzní akce, se svěřil Blesku.

Kdo jsou lidé z vašich obrazů?

„Tyto tváře jsem nikdy neviděl, neznám je. Jsou to lidé z kolumbárií.“

Rozvířila se podezření, že jste obrazy vytvářel z popela nebožtíků. Je to pravda?

„To neprozradím.“

O případ se začala už v den zahájení výstavy zajímat policie, co zjistila?

„Zatím nic. Kriminalisté patřili mezi první účastníky výstavy a případ šetří. Zahájení bylo v 18 hodin a oni tady byli už v půl šesté.“

Pokud už celou věc řeší policie, nebylo by lepší kápnout božskou a říct odkud popel je?

„Těla zemřelých spalují při 700 stupních. Už při 100 stupních je těžko prokazatelné, odkud daný popel pochází. Smažou se téměř všechny biologické stopy. Výstava ale není o popelu, nechtěl jsem šokovat. Kdyby ano, udělám to úplně jinak.“

A co tedy bylo smyslem?

„Aby si lidé uvědomili, co vlastně smrt je. Je to součást života, ale my o ní nechceme slyšet. Nejbližší umírají v nemocnicích, pak dostaneme úmrtní list a urnu. Vadí mi pokrytectví. Monstrózní obřady, a pak ani nevíme, koho máme v urně. Když bude návštěvník na výstavě, bude fenoménu smrti blíž než jindy.“

Zmiňoval jste, že nevíme, kdo nebo co je v urnách. Co tam je podle vás?

„Pohřební ústavy denně vyvážejí neuvěřitelné množství přebytků popela na skládku. To je všeobecný fakt. Akorát se o něm nemluví. Co pak tedy může být v urnách. Naivně si myslíme, že tam máme právě tu naši nebožku, a ono může být všechno jinak.“

Sledoval jste návštěvníky vaší výstavy? Jaké jsou třeba jejich první reakce?

„První den tady byla mladá paní a zadívala se na obraz a říká: To není lidský popel. A já na to: Jak to víte? A ona hbitě zareagovala. Mám doma urnu babičky a její popel vypadá jinak. Tak jsem si pomyslel, jak může vědět, že má doma právě svou nejbližší...“

Umělecká skupina Ztohoven

  • Tvoří ji na 120 umělců.
  • Upozornili na sebe už v roce 2003, kdy překryli část neonového svítícího srdce nad Pražským hradem. Asi 10 minut tak nad Hradem svítil otazník.
  • Skupina se proslavila v roce 2007, když se nabourala do vysílání České televize a nafi ngovala v Krkonoších jaderný výbuch v přímém přenosu.
  • V tomtéž roce pozměnili na 50 semaforech pro chodce statické panáčky za panáčky v akci: ukřižovaného, s flaškou, čurajícího a odpočívajícího.
  • Roman Týc se mimo jiné také plavil na voru po rozvodněné Vltavě.